Achim, câștigătoare

Articol publicat in sectiunea Sporturi pe data 29 ianuarie 2016

614 achimAtleta Luminiţa Achim (21 de ani), legimitată la CSU Craiova, a câştigat Prom Classic Nice, cea mai populară cursă de 10 kilometri din Franţa, la categoria speranţe, cu un timp de 35:52, obţinând simultan locul 8 în clasamentul general feminin.   „Traseul nu a fost greu, am alergat pe malul Mării Mediterane. Ştiam că e o competiţie tare, cu cei mai renumiţi alergători din Franţa, şi tocmai de aceea îmi propusesem să alerg un timp bun pentru perioada asta. Şi am reuşit! Pentru mine, cel mai semnificativ concurs din carieră a fost participarea la Campionatul Mondial de semi-maraton la categoria seniori, unde am reuşit cel mai bun timp alergat pe distanţa de 21,097 km. Sportul românesc parcurge o perioadă nu foarte bună. Sunt foarte puţine baze sportive, foarte puţine investiţii în sport şi din ce în ce mai puţini copii care se îndreaptă spre sport. După părerea mea, încurajarea tinerilor pentru a practica sport vine din partea societăţii, care trebuie să pună mai mult accent pe acesta”, a declarat Luminiţa Achim, sportivă angajată la Decathlon Craiova.

Luminiţa a început să practice atletism în urmă cu 7 ani, când a ales să urmeze un liceu cu program sportiv. În mai puţin de 2 ani a obţinut primul titlu de campioană naţională de juniori în proba de 5.000 m. În anii următori sportiva a avut o evoluţie foarte bună, cu participări la Campionatele Europene şi Mondiale, atât de cross, cât şi pistă şi semi-maraton. Cea mai bună clasare a ei într-un concurs internaţional a fost locul 12 la Campionatul Mondial de Cross Juniori, precum şi locul 4 cu echipa României la Campionatul European de Cros. Ascensiunea sportivă i-a adus şi propunerea cunoscutului brand de încălţăminte sportivă Kalenji, care face parte din portofoliul Decathlon, de a-i fi Ambasador.