Au batut Australia!

Articol publicat in sectiunea Sporturi pe data 10 ianuarie 2010

Revenita dupa 12 ani in competitie, Romania a inceput cu o victorie editia 22 a Cupei Hopman, invingand Australia cu scorul de 2-1. Sorana Carstea a reusit sa castige in fata Samantha Stosur in primul meci al zilei, scor 3-6 6-4 6-3. Victor Hanescu a pierdut al doilea meci in fata lui Lleyton Hewitt, scor 6-3 3-6 6-7(2). Meciul decisiv, cel de dublu mixt, a fost castigat de Victor si Sorana, 7-5 6-1.

Sorana Carstea si Victor Hanescu au dat peste cap calculele hartiei, care ii dadeau ca favoriti certi pe australieni. Hewitt si Stosur nu au aratat in niciun moment ca le pot face fata romanilor in meciul de dublu mixt, capituland in setul doi, unde au obtinut un singur game.

Primul meci al zilei a fost rezervat fetelor. Cele doua s-au intalnit pana acum de doua ori, ambele partide avand loc in 2009, invingatoare iesind de fiecare data australianca. Stosur este cea care a oprit-o pe Sorana din drumul spre semifinalele turneului de la Roland Garros, castigand atunci cu scorul de 6-1, 6-3. Acum, Sorana a reusit sa isi ia revansa, castigand in trei seturi un meci care parea sa fie foarte usor acaparat de australianca.

A doua partida a zilei i-a adus fata in fata pe Lleyton Hewitt si Victor Hanescu. Singura partida intre cei doi avusese loc in 2003, in primul tur de la Australian Open, cand australianul se impunea fara emotii, scor 6-3, 6-2, 6-2. Hanescu a inceput neasteptat de bine partida, castigand primul set, dar a cedat relativ usor cel de-al doilea act. In decisiv, ambii jucatori au trecut pe langa break-ul decisiv, dar Hewitt a fost cel care a triumfat, castigand tie-breakul din decisiv.

Iar lucrurile au fost decise de meciul de dublu mixt, unde Sorana si Victor s-au simtit mai bine, instaland un adevarat radar la fileu pentru cuplul australian.

Romania mai are doua meciuri la fel de grele in grupa, ea urmand sa intalneasca formatiile similare ale Spaniei si SUA.

Etichete: , , ,