Dribling prinre străini

Articol publicat in sectiunea Stranieri pe data 30 octombrie 2015

Adversara lui Oli

Echipa chineză Guangzhou Evergrande s-a calificat în finala Ligii Campionilor Asiei, după ce a terminat la egalitate în deplasare, 0-0, cu formaţia japoneză Gamba Osaka, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei. În tur, Guangzhou Evergrande s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 2-1. În finala Ligii Campionilor Asiei, Guangzhou Evergrande va întâlni echipa antrenată de Cosmin Olăroiu, Al Ahli Dubai.

Unde este Mutu?

Adrian Mutu pare să se obişnuiască cu statutul de rezervă la Pune City. Românul a urmărit de pe margine şi ultimul meci din campionat, victoria cu Kerala Blasters, scor 3-2. De la începutul sezonului Mutu a prins un singur meci ca titular (victoria cu NorthEast United, 1-0). Fostul atacant al lui Juventus, Inter sau Chelsea a mai prins alte trei partide din postură de rezervă.

Litex, în sferturi

Formaţia Litex Loveci, antrenată de Laurenţiu Reghecampf, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Bulgariei după ce a învins, la începutul săptămânii, cu scorul de 4-2, echipa Dunav Ruse, în optimile competiţiei. Pentru Litex au marcat Moreno ’29, Minchev ’63, ’66, Arsenio ’88. Golurile echipei Duna Ruse au fost înscrise de Nenov ’36 şi Kaptiev ’90+4.

Merge și Șahtior în sferturi

Şahtior Doneţk s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ucrainei, după ce a învins pe teren propriu cu scorul de 4-0 (2-0) formaţia FC Ternopil, din liga a doua, în manşa secundă a optimilor competiţiei. În tur Şahtior Doneţk s-a impus, în deplasare, cu scorul de 5-0. Acum, golurile învingătorilor au fost marcate de Facundo Ferreyra ‘5, din penalti, Kobin ’33, Boriaciuk ’67 şi Taison ’89, din penalti.

Skoda, remiză

Echipa Skoda Xanthi, antrenată de Răzvan Lucescu, a terminat la egalitate în deplasare, scor 0-0, cu formaţia Panthrakikos Komotini, într-un meci din etapa a VIII-a a campionatului grec, informează site-ul oficial al UEFA. Mijlocaşul Ovidiu Herea a jucat tot meciul la Skoda Xanthi. În urma acestei remize Skoda Xanthi a urcat pe locul 11 în clasament, cu 8 puncte.

Ochiroșii și Andone, marcatori

Răzvan Ochiroşii (Alcorcon) şi Florin Andone (Cordoba) au înscris câte un gol în weekend, în meciurile disputate în etapa a X-a a ligii secunde din Spania, informează laliga.es. La partida Alcoron-Llagostera, 6-1, Ochiroşii a marcat pentru 2-0 în minutul 17. Ochiroşii a jucat până în minutul 66. La Deportivo Alaves-Cordoba, 3-2, Andone a înscris în minutul 19 golul de 0-1.

Stuttgart a pierdut

Formaţia VfB Stuttgart, cu Alexandru Maxim rezervă, a fost învinsă în deplasare, cu scorul de 4-3, de echipa Bayer Leverkusen, într-un meci din etapa a X-a a campionatului Germaniei. Golurile învingătorilor au fost marcate de Bellarabi ’57, Boenisch ’70, Hernández ’71 şi Mehmedi ’89. Pentru Stuttgart au înscris Harnik ’50, Didavi ’54 şi Rupp ’60.