Dribling printre străini

Articol publicat in sectiunea Stranieri pe data 22 mai 2015

Al Ahli, în sferturi

Echipa Al Ahli, antrenată de Cosmin Olăroiu, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Preşedintelui în Emiratele Arabe Unite, după ce a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (0-0), formaţia Al Ittihad Kalba, în optimile competiţiei. Golurile învingătorilor au fost marcate de Assaidi ’51 şi Ahmed Khalil ’59. Oaspeţii au înscris în minutul 90+2.

Moți, campion

Formaţia Ludogoreţ Razgrad, la care evoluează Cosmin Moţi, a câştigat pentru a patra oară consecutiv campionatul Bulgariei, informează presa internaţională. Potrivit L’Equipe, Ludogoreţ şi-a asigurat titlul după victoria, cu scorul de 4-1, din meciul de pe teren propriu cu Lokomotiv Sofia. Moţi a fost integralist în această partidă.

Contra, învins

Formaţia Guangzhou R&F, antrenată de Cosmin Contra, a fost învinsă pe teren propriu, cu scorul de 3-1, de echipa Shanghai Shenxin, într-un meci din etapa a zecea a campionatului Chinei. Golurile învingătorilor au fost marcate de Tang Miao ’69 (autogol), Daniel Chima ’72 şi Wu Yizhen ’90+3. Pentru echipa lui Contra a înscris Olanare, în minutul 47. Guangzhou R&F se află pe locul 5 în clasament.

Cociș, marcator în MLS

Răzvan Cociş a marcat primul gol în Major League Soccer, campionatul de fotbal din Statele Unite, în egalul pe care echipa sa, Chicago Fire, l-a înregistrat pe terenul lui New York City, formaţie pentru care evoluează şi spaniolul David Villa, scor 2-2. Fostul internaţional român, aflat la primul meci ca titular în acest sezon, a deschis scorul în minutul 14, cu o execuţie superbă, cu capul, din interiorul careului.

Piți, învins

Victor Piţurcă a ratat obiectivul impus de conducerea celor de la Al Ittihad şi a încheiat campionatul pe locul patru, iar antrenorul român ar putea fi înlocuit în această pauză competiţională. În ultima etapă, echipa fostului selecţioner a fost egalată în ultimul minut, însă şi în cazul unei victorii nu ar fi urcat pe podium, deoarece ocupanta locului trei, Al Hilal, s-a impus fără probleme în faţa celor de la Hajer.

Jigniți de antrenor

Huub Stevens, antrenorul lui VfB Stuttgart, a condus o şedinţă de antrenament deschisă publicului, drept mulţumire pentru felul în care echipa a fost susţinută la ultimele jocuri. Conform presei din Germania, Stevens i-a adunat pe jucători într-un cerc la mijlocul terenului și le-a spus: „E luptă pentru evitarea retrogradării, maimuţelor!”, șocând asistența.

Popescu, Anglia și Germania

Fundaşul echipei Cagliari, Ştefan Popescu, care este împrumutat la formaţia Ternana din Serie B, este dorit de cluburi din Germania şi Anglia, a anunţat site-ul cagliarinews24.com. Conform sursei citate, Popescu este dorit de SC Paderborn (locul 17 din prima ligă germană), Blackburn Rovers (locul 9 în liga secundă din Anglia) şi Wigan Athletic (retrogradată în divizia a treia engleză).