Dribling printre străini

Articol publicat in sectiunea Stranieri pe data 17 iulie 2015

Eduardo revine la Șahtior

Atacantul croat de origine braziliană Eduardo a semnat un contract pe 18 luni cu Şahtior Doneţk, echipă antrenată de Mircea Lucescu, şi la care a mai evoluat în perioada 2010/2014. În perioada 2010/2014, Eduardo a jucat 113 meciuri pentru Şahtior şi a înscris 36 de goluri. Înainte de a reveni la Şahtior, Eduardo a jucat în Brazilia, la formația Flamengo.

Pițurcă, în vizită

Al Ittihad a postat, pe pagina oficială de Twitter, o fotografie în care apare tehnicianul Victor Piţurcă, alături de câţiva fotbalişti, cu menţiunea că românul i-a vizitat pe jucători pentru a le mulţumi. Presa din Arabia Saudită a scris că oficialii clubului Al Ittihad au decis să renunţe la colaborarea cu antrenorul Victor Piţurcă după ce echipa a terminat campionatul pe locul patru şi a ratat calificarea în Liga Campionilor Asiei.

Galata, 5 milioane pentru Chiricheș

Galatasaray Istanbul s-a înţeles cu Tottenham Hotspur pentru un eventual transfer al lui Vlad Chiricheş, tranzacţia fiind de 5 milioane de euro, iar acum negociază cu reprezentantul internaţionalului român salariul fotbalistului. Turcii menţionează că Galatasaray îi oferă lui Chiricheş un contract pe 4 ani, cu un salariu anual iniţial de 1,7 milioane de euro, care pe final va ajunge până la 2,7 milioane de euro.

Șahtior, peste Basel

Formaţia Şahtior Doneţk, antrenată de Mircea Lucescu, a învins cu scorul de 3-1 echipa FC Basel, într-un meci disputat la Lens, în cadrul turneului amical Valais Cup. Golurile învingătorilor au fost marcate de Gladki ’33, ’70 şi Marlos ’85. Pentru FC Basel a înscris Janko ‘5. Şahtior Doneţk a jucat în primul meci de la Valais Cup, scor 2-3 cu FC Sion.

Pantilimon, absent

Dick Advocaat nu s-a putut baza pe portarul Costel Pantilimon şi pe mijlocaşul Jordi Gomez, ambii accidentaţi, la primul amical pe care formaţia Sudnerland l-a disputat cu Darlington, în cadrul pregătirilor pentru sezonul 2015/2016. Pantilimon s-a accidentat la genunchi la partida cu Arsenal Londra din penultima etapă a Premier League. Din acest motiv, el a ratat deplasarea naţionalei României la Belfast.

Bokila, excelent

Echipa românului Cosmin Contra, Guangzhou R&F, a suferit o nouă înfrângere în ultima etapă din China, 2-3 în faţa celor de la Shanghai SIPG, însă congolezul Jeremy Bokila a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren. Fostul vârf al Petrolului a făcut un meci perfect, cu o pasă superbă de gol, pentru reuşita lui Jang Hyun-Soo (74) şi un gol (77) care a adus-o pe Guangzhou în avantaj.

Buș, marcator

Fotbalistul echipei Sheffield Wednesday, Sergiu Buş, a înscris un gol în meciul amical terminat la egalitate, scor 1-1 în compania formaţiei Alfreton Town, din liga a şasea engleză. Buş a marcat în minutul 49, iar Alfreton Town a egalat prin Niall Heaton, în minutul 71. Sergiu Buş a jucat pentru Sheffield Wednesday în repriza a doua, și este posibil ca el să primească un loc în primul unsprezece al echipei.