Dribling printre străini

Articol publicat in sectiunea Stranieri pe data 17 septembrie 2015

La tineretul lui Cardiff

Plecat de la Steaua la începutul sezonului, după un conflict cu tehnicianul Mirel Rădoi, Gabi Tamaş a revenit în fotbalul britanic, semnând un  contract cu Cardiff City. A mers să se bată pentru promovare, dar deocamdată joacă la U21. Tamaş (31 de ani) a fost trimis de managerul trupei galeze să joace pentru formaţia U21 a lui City, într-un meci programat în pauza internaţională.

Torje ratează un penalty

Mijlocaşul Gabriel Torje a ratat un penalti în partida pe care echipa sa, Osmanlispor, a pierdut-o pe teren propriu, cu scorul de 2-1, în faţa formaţiei Konyaspor, în etapa a IV-a a campionatului turc, informează site-ul oficial al UEFA. Torje, care a jucat tot meciul, a ratat penaltiul în minutul 84. Atacantul Raul Rusescu a fost introdus pe teren în minutul 70 la Osmanlispor, Ciprian Marica nu a fost convocat.

Matei marchează pentru Volin

Mijlocaşul Florentin Matei a marcat un gol în partida pe care echipa sa, Volin Luţk, a câştigat-o în deplasare, cu scorul de 2-1 (2-0), în faţa formaţiei Cernomoreţ Odessa, în etapa a VII-a a campionatului ucrainean. Matei, care a jucat tot meciul, a deschis scorul în minutul 10. Celălalt gol al învingătorilor a fost marcat de Didenko, în minutul 24, în timp ce pentru gazde a înscris Petko, în minutul 74.

Egal pentru Petrescu

Echipa Jiangsu Guoxin-Sainty, antrenată de Dan Petrescu, a terminat la egalitate pe teren propriu, scor 1-1 (0-1), cu formaţia Tianjin Teda, într-un meci din etapa a XXV-a a campionatului chinez. Fundaşul Marius Constantin a fost rezervă la Jiangsu Guoxin-Sainty, la fel ca şi mijlocaşul Ciprian Tănase la Tianjin Teda. Jiangsu Guoxin-Sainty rămâne pe locul opt, cu 33 de puncte.

Hoban marchează

Fotbalistul echipei Hapoel Beer Sheva, Ovidiu Hoban, a înscris un gol în meciul câştigat sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 3-2, în faţa formaţiei Hapoel Ra’anana, în etapa a treia a campionatului din Israel.

Hoban a marcat în minutul 73. Celelalte goluri ale oaspeţilor au fost înscrise de Radi ’23 (penalti) şi Sahar ’80. Pentru gazde au marcat Barry ’36 şi Arshid ’81.

Dragoș Grigore, eliminat

Fotbalistul echipei Al Sailiya, Dragoş Grigore, a fost eliminat la meciul pierdut în deplasare, cu scorul de 0-4, în faţa formaţiei Al Rayyan, în prima etapă a campionatului din Qatar. Grigore a primit un cartonaş galben în minutul 60 şi pe al doilea în minutul 63, ceea ce i-a atras eliminarea. Dragoş Grigore joacă la Al Sailiya sub formă de împrumut de la FC Toulouse.

Gâlcă, discuții avansate

Costel Gâlcă e liber de contract după despărțirea de Steaua din vară, club cu care a reușit tripla: campionat, Cupa României și Cupa Ligii. Tehnicianul e liber de contract și e în discuții avansate cu Hapoel Tel Aviv, acolo unde ar da peste alți trei conaționali: Mihai Pintilii, Claudiu Bumba și Liviu Antal. Rămâne de văzut dacă aceste negocieri se vor concretiza și Gâlcă va prelua din nou o echipă.