Dribling printre străini

Articol publicat in sectiunea Stranieri pe data 25 septembrie 2015

Victorie pentru Olăroiu

Echipa Al Ahli, antrenată de Cosmin Olăroiu, a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-1, formaţia Al Dhafra, într-un meci contând pentru etapa a treia a campionatului Emiratelor Arabe Unite. Pentru Al Ahli au marcat Lima ’66 şi Ismaeel Al Hamadi ’80, iar pentru Al Dhafra a înscris Abdulraheem Jumaa ’72. În clasament Al Ahli ocupă locul 5, cu 6 puncte, având un meci mai puţin disputat.

Reghe, tricou de la Steaua

FC Steaua i-a dăruit lui Laurenţiu Reghecampf, care a împlinit 40 de ani, un tricou de joc personalizat, a anunţat clubul din Liga I pe pagina oficială de Facebook. „Fostul antrenor al Stelei a organizat o petrecere aniversară, iar clubul nostru a profitat de acest lucru pentru a-i trimite un cadou special: un tricou de joc al Stelei personalizat. Clubul nostru îi dorește cât mai multe succese”.

Chivu vrea la Inter

Fostul internaţional Cristian Chivu a declarat pentru site-ul fcinternews.it, că i-ar plăcea să se întoarcă la Internazionale Milano într-o funcţie de conducere. „Inter Milano este în inima mea, dar trebuie să-i întrebaţi pe conducători dacă au nevoie de mine. Mi-ar plăcea să mă întorc”, a spus Chivu. Există chiar și posibilitatea ca acest lucru să se întâmple, Chivu fiind foarte iubit la Inter.

Gol pentru Mățel

Fundaşul Alexandru Măţel a marcat un gol în partida pe care echipa sa, Dinamo Zagreb, a câştigat-o în deplasare, cu scorul de 7-1 (1-1), în faţa formaţiei NK Zlatar, în primul tur al Cupei Croaţiei. Măţel, care a jucat tot meciul, a înscris ultimul gol al învingătorilor în minutul 81. Pentru gazde a marcat Trcak, în minutul 44, spălând cumva rușinea prin care a trecut echipa sa.

Litex, titlul și Cupa

Echipa Litex Loveci, antrenată de Laurenţiu Reghecampf, s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Bulgariei, după ce a învins marţi, în deplasare, cu scorul de 3-0 (0-0), formaţia Lokomotiv Mezdra, din liga a doua, în 16-imile de finală ale competiţiei. Golurile învingătorilor au fost marcate de Johnsen ’52, Iordanov ’78 şi Diogo Viana ’82.

Rusescu marchează și el

Atacantul Raul Rusescu a marcat un gol în partida pe care echipa sa, Osmanlispor, a câştigat-o marţi, pe teren propriu, cu scorul de 6-0 (5-0), în faţa formaţiei Kizilcabolukspor, din liga a patra, în turul doi al Cupei Turciei, informează site-ul fotomac.com.tr. Rusescu, care a jucat tot meciul, a marcat golul patru al gazdelor, în minutul 38, şi a primit un cartonaş galben în minutul 82. Mijlocaşul Gabriel Torje nu a jucat în acest meci pentru Osmanlispor.

Sânmărtean, degeaba

Lucian Sânmărtean (Al Ittihad) nu reuşeşte să iasă în evidenţă în Arabia Saudită. În ultimul meci, pierdut de echipa sa, 1-2 cu Al Faysaly, formaţia antrenată de Liviu Ciobotariu, a fost ţinut de Ladislau Boloni pe teren timp de 90 de minute, fără să strălucească. Probabil că acesta este ultimul an al lui Lucian pe teren dacă nu va reveni la forma care i-a adus contractul bănos de la arabi.