Dribling printre străini

Articol publicat in sectiunea Stranieri pe data 2 octombrie 2015

Bumba și Antal, 3-1

Atacantul Claudiu Bumba a marcat două goluri, iar Liviu Antal unul în meciul pe care Hapoel Tel Aviv l-a câştigat pe teren propriu, cu scorul de 3-1, în faţa echipei Bnei Yehuda, în etapa a cincea a campionatului Israelului. Bumba a marcat în minutele 77 şi 90+1, iar Antal în minutul 67. Pentru Bnei Yehuda a înscris, pentru golul de onoare, Hadad ’90.

Chiricheș, rezervă

Echipa Napoli, cu fundaşul Vlad Chiricheş pe banca de rezerve, a învins în weekend pe teren propriu, cu scorul de 2-1, formaţia Juventus Torino, într-un meci contând pentru etapa a şasea a campionatul Italiei. Pentru Napoli au marcat Insigne ’26 şi Higuaín ’62, în timp ce Juventus a punctat prin Lemina ’63. Chiricheș continuă seria absențelor din echipă, veste deloc bună pentru naționala noastră.

Litex, la titlu

Litex Loveci, antrenată de Laurenţiu Reghecampf, a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul susţinut sâmbătă în deplasare în compania echipei Ludogoreţ Razgrad, la care au evoluat Cosmin Moţi, Claudiu Keşeru şi Andrei Prepeliţă. Partida a contat pentru etapa a 10-a a campionatului Bulgariei. Litex este pe primul loc, la egalitate de puncte cu Ludogoreţ, dar cu un golaveraj superior.

Miriuță, debut nefericit

Vasile Miriuţă a primit o propunere surprinzătoare după ce a fost demis de ASA. Energie Cottbus i-a cerut ajutorul. Primul test a fost deplasarea de la Magdeburg, echipă de jumătatea clasamentului. Gazdele au deschis scorul în mintutul 55, prin Beck, Energie Cottbus a întors scorul şi până în minutul 66 s-a făcut 1-2, dar Magdeburg a egalat în minutul 92, dintr-un penalty.

Egal pentru Lucescu

Echipa Skoda Xanthi, antrenată de Răzvan Lucescu, a încheiat la egalitate în deplasare, scor 1-1, cu echipa Iraklis, în etapa a V-a a campionatului Greciei. Pentru Xanthi a marcat Adrian Lucero, în minutul 62, iar pentru Iraklis a înscris Vellios ’73. La Iraklis, Costin Lazăr a jucat tot meciul şi a primit un cartonaş galben. Skoda Xanthi se află pe locul 8, cu 6 puncte. Iraklis este pe locul 11, cu 5 puncte.

Pantilimon, meci de coșmar

Etapa cu numărul şapte din Premier League a adus un meci de coşmar pentru Costel Pantilimon şi Sunderland. Echipa a plecat învinsă de pe Old Trafford, scor 3-0, după un meci dominat de la un capăt la celălalt de echipa antrenată de Louis Van Gaal. Sunderland e ultima în Anglia, cu 2 puncte în primele şapte etape şi, deşi sezonul e abia la început, se anunţă deja o candidată la evitarea retrogradării.

Torje marchează iar

Mijlocaşul Gabriel Torje a marcat un gol în meciul pe care Osmanlispor l-a câştigat pe teren propriu, cu scorul de 3-1, în faţa echipei Trabzonspor, în etapa a şasea a campionatului Turciei. Torje, care a fost integralist, a marcat în minutul 42. Pentru Osmanlispor au mai marcat Erdal Kılıçaslan (66) şi Serdar Deliktaş (70), pentru Trabzonspor a înscris Marko Marin (85). Raul Rusescu a fost rezervă.