Dribling printre străini

Articol publicat in sectiunea Stranieri pe data 16 octombrie 2015

Rusescu marchează de două ori

Fotbalistul Raul Rusescu a înscris golurile echipei Osmanlispor în meciul amical terminat la egalitate în weekend, în Antalya, scor 2-2, în compania formaţiei Beşiktaş. Rusescu a marcat în minutele 45+1 şi 56. Pentru Beşiktaş au înscris Motta ‘2 şi Ismail Koybaşi ’71 (penalti). Raul Rusescu a jucat până în minutul 80, iar faptul că se află în creștere îl poate recomanda pentru națională.

Pantilimon, fericit

Costel Pantilimon are toate motivele să fie fericit după o săptămână în care a obţinut calficarea la Euro 2016 alături de selecţionata României şi în care a aflat că va fi antrenat la Sunderland de Sam Allardyce. Allardyce a fost în studioul emisiunii „Match Of The Day: „Pantilimon e fenomenal! Este cel mai bun jucător de la ei şi faptul ca Sunderland a scos astăzi un punct i se datoreaza doar lui!”, a spus el.

Dragomir impresionează

Ajuns în vară la Arsenal, Vlad Dragomir (16 ani) a impresionat la primul său meci ca titular pentru echipa U18 a clubului din capitala Angliei. Românul a evoluat din primul minut în meciul cu Leicester, 2-2, și a reușit o pasă decisivă de excepție la golul doi al echipei sale. În minutul 56, Dragomir a „înțepat” mingea peste toată apărarea lui Leicester, iar Robinson a făcut 2-0.

Mutu, titular

Adrian Mutu a jucat a doua partidă în India pentru FC Pune City. Dacă în primul meci a intrat pe teren pe parcursul jocului, acum el a fost titular în meciul cîștigat de formația sa în fața lui North East United, scor 1-0. Atacantul în vîrstă de 36 de ani a jucat 61 de minute, în locul său fiind introdus Sanli. Singura reușită a partidei a fost un autogol care a purtat numele lui Ralte Zohmingliana, în minutul 73.

Ex-român, marcator

Fostul jucător al lui CFR Cluj, Rafael Bastos, care în prezent evoluează la Figueirense, a marcat unul dintre cele mai frumoase goluri ale etapei a 29-a din Brazilia. Mijlocaşul de 30 de ani, care a cucerit un titlu şi o Supercupă a României în Gruia, a adus victoria echipei sale în deplasarea de la Goias, cu o reuşită în minutul 87. După 29 de etape, echipa fostului jucător de la CFR este pe locul 18.

Petrescu repllică acuzelor aduse

Dan Petrescu a vorbit despre amicalul Steaua-Dinamo Moscova din 2013, despre care se spune că a fost blătuit pentru pariuri în Singapore. Petrescu spune că nu înțelege de multe ori arbitrajul de la meciurile amicale, dar susține că nu își amintește multe lucruri despre amicalul cu Steaua din februarie 2013, când o antrena pe Dinamo Moscova.

Marica, amendat

Ciprian Marica a fost amendat de poliția rutieră după ce a fost surprins de radar cu 180 km/h. Lăsat în afara lotului naționalei pentru dubla cu Finlanda și Feroe, Ciprian Marica a revenit în țară pentru câteva zile de pauză. Atacantul se află în continuare la recuperare după o accidentare de durată, iar în weekend a fost surprins de poliția rutieră cu 180 km/h pe autostrada Bucuresti/Pitești, conform presei.