• Contra pierde din nou
  • Raț ar putea rata naționala
  • Gardoș, la Steaua

Tătărușanu revine

Ciprian Tătăruşanu s-a antrenat alături de colegii de la Fiorentina, el revenind după o pauză de o lună cauzată de o lombalgie, informează Corriere dello Sport. Tătăruşanu s-a accidentat la 23 februarie, în partida de campionat cu FC Torino. În urma acestei accidentări, Ciprian Tătăruşanu a ratat și convocarea la naţională pentru meciul cu Insulele Feroe din preliminariile Campionatului European din 2016.

Goian s-a accidentat

Asteras Tripolis a trecut cu 2-1 de Ergotelis, în ultima etapă. Formaţia la care joacă Dorin Goian a reuşit să bifeze a 15-a partidă fără înfrângere pe teren propriu în Superliga. Dorin Goian a început ca titular partida de acasă împotriva celor de la Ergotelis, însă a fost înlocuit înainte de pauză, în minutul 42, în urma unei accidentări.

Maxim, meci excelent

Alexandru Maxim a făcut cel mai bun meci al său în actualul sezon în tricoul lui Stuttgart, în victoria cu Eintracht Frankfurt, 2-1, şi pare iar sigur de locul de titular într-un final de sezon care se anunţă greu pentru VfB. După 26 de etape, Stuttgart e ultima în Bundesliga, cu 23 de puncte, la 2 sub primul loc care asigură menţinerea în prima divizie, loc ocupat de Freiburg.

Florin Costea devine stranier

Florin Costea are parte, la aproape 30 de ani, de prima sa experiență ca stranier. Atacantul oltean care s-a despărţit în această lună de CFR Cluj, după ce nu a acceptat micşorarea unilaterală a contractului, a semnat un contract până în vară cu echipa Arsenal Tula, locul 14 în acest moment în prima ligă din Rusia. Iar noi suntem chiar foarte curioși cum se va descurca.

Contra pierde din nou

Formaţia chineză Guangzhou R&F, antrenată de Cosmin Contra, a fost învinsă în weekend, în deplasare, cu scorul de 2-1, de echipa Shanghai SIPG, în etapa a treia a campionatului Chinei. Pentru Guangzhou a marcat Hamdallah ’83, iar pentru Shanghai au înscris Hai ’37 şi Hysen ’81. În clasament, Guangzhou ocupă locul 9, un start mai slab decât cel așteptat de specialiști și fani.

Raț ar putea rata naționala

PAOK Salonic, cu Răzvan Raţ titular, a învins cu 1-0 formaţia Ergotelis. Raţ a fost înlocuit în minutul 42. Unicul gol al meciului a fost marcat de Papadopoulos, în minutul 83. Fundaşul a ieşit accidentat în minutul 42, iar presa din Grecia spune că acesta a suferit o afecţiune la aductori şi este incert pentru partida pe care România o va juca în preliminariile Euro 2016, contra Insulelor Feroe.

Gardoș, la Steaua

Fundaşul lui Southampton este unul dintre cei mai activi jucători români pe reţelele de socializare. Gardoş încearcă să păstreze o relaţie apropiată cu suporterii, pentru care organizează concursuri, campanii sau le răspunde la întrebări. Fostul jucător al Stelei a acceptat un interviu, în care suporterii au jucat rolul reporterilor, și le-a spus acestora că ar vrea să-și încheie cariera la echipa din Ghencea.