Dribling printre străini

Articol publicat in sectiunea Stranieri pe data 22 octombrie 2015

Analiză pe scurt

Fundaşii centrali ai echipei naţionale, Dragoş Grigore şi Vlad Chiricheş, au jucat toate minutele în preliminariile Campionatului European din 2016, se arată într-o statistică dată publicităţii pe site-ul oficial al UEFA. De asemenea, echipa naţională a României a primit cele mai puţine goluri în actualele preliminarii, două, fiind urmată de Anglia şi Spania, ambele cu câte trei goluri încasate.

Bun, nu decisiv

Dino Zoff a declarat pentru site-ul violanews.com că jucătorul echipei AC Fiorentina, Ciprian Tătăruşanu, este un portar bun, dar nu este decisiv. „Tătăruşanu este un portar bun, dar nu este decisiv. Decisiv este Buffon, decisiv era Frey. Românul are o bază bună şi îşi poate îmbunătăţi jocul. Reina de la Napoli este la un alt nivel, deoarece are experienţă internaţională, și este peste el”, crede Zoff.

Raț este în echipa ideală

Fundaşul stânga al echipei naţionale a României, Răzvan Raţ, a fost inclus de UEFA în echipa ideală a preliminariilor Campionatului European din 2016. De asemenea, portarul Ciprian Tătăruşanu a fost ales rezerva belgianului Thibaut Courtois. România a obţinut calificarea la turneul final din Franţa după ce a ocupat locul al doilea în Grupa F, cu destule și nesusținute emoții.

Calificat cu emoții

Cosmin Olăroiu s-a calificat cu formația Al Ahli Dubai în finala Ligii Campionilor Asiei la fotbal după ce a învins formația saudită Al Hilal Riad cu scorul de 3-2 în manșa secundă a semifinalelor, grație unui gol marcat în prelungiri. În tur scorul a fost egal, 1-1, iar sud-coreeanul Kwon Kyung-won a marcat golul calificării (90+4) cu o deviere, la scorul de 2-2, când saudiții erau cu un picior în finală.

Al Ahli merge în finală

Echipa Al Ahli Dubai din Emiratele Arabe Unite, antrenată de Cosmin Olăroiu, s-a calificat în finala Ligii Campionilor Asiei, după ce a învins la începutul săptămânii pe teren propriu, cu scorul de 3-2 (2-0), formaţia Al Hilal din Arabia Saudită, în manşa secundă a semifinalelor competiţiei. În tur cele două echipe au terminat la egalitate, scor 1-1.

Pantilimon, scuzat

Fostul arbitru Graham Poll este de părere că portarul Costel Pantilimon a fost faultat de două ori la faza golului marcat de Berahino în meciul West Bromwich Albion-Sunderland, scor 1-0, din etapa a IX-a a Premier League. În meciul din weekend-ul trecut, Berahino a înscris golul în minutul 54 după ce Pantilimon nu a reuşit să reţină o minge centrată de pe partea stângă a terenului.

Keșeru marchează din nou

Atacantul Claudiu Keşeru a marcat golul echipei Ludogoreţ în meciul cu Levski Sofia, încheiat la egalitate, 1-1, în etapa a XII-a a campionatului Bulgariei. Keşeru, care a fost integralist, a marcat din lovitură liberă în minutul 61, când a trimis mingea în vinclul porţii adverse. Golul echipei Levski a fost înscris de Milanov, în minutul 39.