Dribling printre străini

Articol publicat in sectiunea Stranieri pe data 6 noiembrie 2015

Ciprian Marica, mesaj pentru victime

Atacantul Ciprian Marica a postat un mesaj pe Facebook prin care a transmis condoleanţe familiilor îndoliate după incediul de la Clubul Colectiv din Capitală. „Dumnezeu să-i odihnească pe copiii care au pierit la concert! Şi să le dea putere familiilor lor să treacă peste această dramă teribilă! Condoleanţe!Să ne rugăm pentru cei care suferă în spitale, să aibă putere!”, a scris Marica pe Facebook.

Mutu, alături de victime

Atacantul Adrian Mutu a transmis condoleanţe familiilor îndurate duoă tragedia de la clubul Colectiv din Capitală, într-un mesaj publicat pe reţelele de socializare. „Un gând pios si o lumânare pentru cei care nu mai sunt lângă noi… Condoleanţe familiilor îndurerate ! Dumnezeu sa ii ierte! ‪#‎colectiv”, a scris Mutu, care evoluează la FC Pune (India), pe Facebook şi Instagram.

Radu, rezervă

Echipa Lazio Roma, cu fundaşul Ştefan Radu pe banca de rezerve, a fost învinsă pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-0), de formaţia AC Milan, într-un meci din etapa a XI-a a campionatului italian, informează Gazzetta dello Sport. Golurile învingătorilor au fost marcate de Bertolacci ’25, Mexes ’53 şi Bacca ’79, în timp ce pentru gazde a înscris Kishna, în minutul 85.

Maxim a stat pe bancă

Echipa VfB Stuttgart, cu mijlocaşul Alexandru Maxim pe banca de rezerve, a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), formaţia SV Darmstadt, într-un meci din etapa a XI-a a campionatului german, informează Kicker. Alex Maxim a intrat pe teren în minutul 31 şi a purtat o banderola neagră pe braţ, în memoria victimelor de la club Colectiv.

Andone marchează

Florin Andone continuă să strălucească în liga a doua din Spania, unde a ajuns cu Cordoba pe primul loc al clasamentului. Sâmbătă seara, atacantul român a marcat golul secund al formaţiei sale, care a câştigat cu 2-0 în faţa lui Gimnastic. Andone ajunge, astfel, la cinci goluri şi trei pase decisive în nouă meciuri jucate, iar formaţia andaluză este prima în Segunda, cu 22 de puncte, două mai mult decât Osasuna.

Litex se împiedică

Formaţia Litex Loveci, antrenată de Laurenţiu Reghecampf, a terminat la egalitate, scor 1-1, partida disputată în deplasare, în compania echipei Pirin Blagoevgrad, în etapa a XIV-a a campionatului Bulgariei. Golurile au fost marcate de Başliev ’32 pentru gazde şi Johnsen ’75 pentru echipa lui Reghecampf. Litex Loveci se află pe locul 2 în clasamentul campionatului bulgar, cu 24 de puncte.

Chiricheș, integralist

Vlad Chiricheş a fost integralist la Napoli în victoria cu Palermo, scor 2-0, fiind folosit pentru prima dată în Serie A, după o pauză de şase etape şi aproape 2 luni în care mai prinsese echipa doar în Europa League. O situaţie cu care internaţionalul român se obişnuise în ultimul sezon la Tottenham, dar de care îşi dorea să scape odată cu transferul în Serie A.