Dribling printre străini

Articol publicat in sectiunea Stranieri pe data 27 noiembrie 2015

Boloni, demis

Ladislau Boloni a fost demis de la conducerea tehnică a echipei Al Ittihad după înfrângerea suferită pe teren propriu, 0-3 (0-2), în faţa formaţiei Al Ahli, informează sport360.com, citând presa din Arabia Saudită. După al treilea gol, marcat în minutul 83, Boloni a fost contestat de suporterii echipei gazdă, care au aruncat cu pungi cu apă înspre antrenorul român.

Mutu, marcator

Adrian Mutu a marcat golul echipei FC Pune în meciul pierdut, 1-3, în faţa formaţiei Delhi Dynamos, în etapa a XI-a a campionatului Indiei. Mutu a marcat din lovitură liberă în minutul 90+4. Pentru Delhi Dynamos au înscris Nabi ’35, Edathodika ’40 şi Riise ’87 (penalti). Acesta a fost al doilea gol marcat de Mutu pentru FC Pune de la venirea în campionatul indian, la începutul acestui sezon.

Maxim, fără antrenor

Situaţia de criză de la VfB Stuttgart, club pentru care evolează şi Alexandru Maxim, se adânceşte după ce şefii clubului au decis să îl concedieze pe antrenorul Alexander Zorniger. Şvabii au luat decizia în contextul în care situaţia lui VfB este una foarte dificilă, clubul e pe locul 16 după 13 etape, iar ultimele două meciuri din Bundesliga au fost pierdute cu 4-0.

Moți, decisiv

Fotbalistul echipei Ludogoreţ Razgrad, Cosmin Moţi, a înscris unicul gol al partidei pe care formaţia la care evoluează şi Claudiu Keşeru şi Andrei Prepeliţă a disputat-o în deplasare, 1-0, cu Slavia Sofia, în etapa a XVI-a a campionatului Bulgariei. Moţi, integralist la oaspeţi, a marcat în minutul 35, din penalti. Andrei Prepeliţă a jucat integral, iar Keşeru a evoluat până în minutul 84 și a primit un galben.

Raț, accidentat

Fundaşul Răzvan Raţ a suferit o accidentare la umăr şi va fi indisponibil o lună, a anunţat clubul la care este legitimat jucătorul român, Rayo Vallecano. „Raţ, revenit de la naţionala României, a suferit o ruptură parţială a tendonului muşchiului supraspinos de la umărul drept şi va fi indisponibil patru săptămâni”, a anunţat clubul spaniol. Raţ a fost titular în România-Italia de la Bologna, scor 2-2.

Pantilimon, meci fantastic

Sunderland a reușit surpriza etapei după victoria din etapă cu Crystal Palace, scor 1-0. Unicul gol al meciului a fost marcat de Defoe, în minutul 80. Cele 3 puncte îi sunt însă atribuite în mare parte lui Costel Pantilimon, care a făcut un nou meci excelent. Aflat pe locul 2 la numărul de parade după Butland, internaționalul român și-a arătat din nou clasa și a păstrat Sunderland în meci.

Radu pleacă de la Lazio

Ștefan Radu are șanse tot mai mici de a mai continua la Lazio. Presa din Italia anunță că jucătorul va fi scos la vânzare de șefii clubului. Lazio nu-l mai vrea pe Radu, care a ajuns la 29 de ani. Sampdoria este prima echipă care s-a arătat interesată de el. Nu este pentru prima dată când Radu e dorit la Sampdoria. Jucătorul e acum pe lista lui Vincenzo Montella, care tocmai i-a luat locul lui Walter Zenga.