Dribling printre străini

Articol publicat in sectiunea Stranieri pe data 4 decembrie 2015

Unde merge Reghe

În prezent la Litex Loveci, locul 2 în Bulgaria, Reghecampf se bucură de o cotă bună în lumea arabă, deşi a dezamăgit la Al Hilal. Site-ul egiptean FilGoal.com susţine că şefii clubului Zamalek vor să-l înlocuiască pe actualul tehnician, portughezul Jesualdo Ferreira, cu Laurenţiu Reghecampf. Informaţia vine în contexul în care Laurenţiu Reghecampf este dorit din iarnă și la Steaua.

Pantilimon, despre Sunderland

Portarul echipei Sunderland, Costel Pantilimon, a declarat pentru site-ul oficial al clubului că este fantastic că formaţia sa a obţinut 6 puncte în ultimele două meciuri şi nu a primit gol. „Este fantastic că am obţinut 6 puncte în ultimele două meciuri şi nu am primit gol. Este important pentru defensivă că nu am luat gol, înseamnă că ne-am pregătit bine în ultima perioadă”, a spus Pantilimon.

Două goluri pentru Matei

Mijlocaşul Florentin Matei a marcat două goluri în partida pe care echipa sa, Volin Luţk, a câştigat-o pe teren propriu, cu scorul de 9-1 (6-0), în faţa formaţiei Metalurg Zaporoje, în etapa a XVI-a a campionatului ucrainean, informează site-ul oficial al clubului din Luţk. Matei, care a jucat până în minutul 55, a transformat două penaltiuri, în minutele 7 şi 54.

Stancu, marcator

Bogdan Stancu continuă forma bună începută cu golul marcat în poarta Italiei în amicalul pe care România l-a terminat la egalitate, scor 1-1, la Bologna. Atacantul naţionalei a punctat pentru Genclerbirligi în egalul echipei sale pe teren propriu, 2-2 cu Gaziantepspor, în etapa a 13-a din campionatul Turciei. O evoluție bună în contextul în care România are nevoie de atacanți la Europene.

Dan Petrescu, tot sufletist

Dan Petrescu şi Marius Constantin au câştigat primul trofeu internaţional. Cei doi români au ridicat deasupra capului trofeul Cupei Chinei, după o dublă manşă tensionată. Un antrenor care pune suflet în tot ceea ce face, Dan Petrescu a fost la fel şi cazul partidei din finala Cupei Chinei. Pe toată durata acesteia s-a manifestat extrem de energic, mai ales în clipele când echipa sa a ratat.

Mutu, marcator

Adrian Mutu a început să marcheze aproape meci de meci în tricoul lui Pune City, iar în weekend-ul care a trecut a ajuns la a treia reuşită în ultimele patru partide. Din păcate pentru atacantul român, echipa sa a suferit o nouă înfrângere, scor 1-4, pe terenul lui Atlético de Kolkata ajungând la al şaselea meci fără victorie în India (trei înfrângeri şi trei remize).

Stoian, victoria lui Crotone

Fotbalistul echipei Crotone, Adrian Stoian, a înscris unicul gol al partidei câştigate în deplasare, cu scorul de 1-0, în faţa formaţiei Spezia, în etapa a XV-a a ligii secunde din Italia. Stoian a marcat în minutul 12, din penalti. Românul a evoluat până în minutul 81, când a fost înlocuit cu Palladino. Al doilea român de la Crotone, Mihai Bălaşa, a intrat pe teren în minutul 68, în locul lui Zampano.