Dribling printre străini

Articol publicat in sectiunea Stranieri pe data 22 ianuarie 2016

Olăroiu, în finală

Formaţia Al Ahli, antrenată de Cosmin Olăroiu, s-a calificat în finala Cupei Emiratelor Arabe Unite, după ce a învins cu scorul de 3-2 echipa Al Shabab în semifinalele competiţiei, informează site-ul agleague.ae. Pentru Al Ahli a marcat Sow ’71, ’79 şi ’83, iar pentru Al Shabab au înscris Jo ’46 şi Haidarov ’86 (penalti).

În finala competiţiei, Al Ahli va întâlni formaţia Al Wahda, care a trecut, scor 2-1, de Al Wasl.

Andone marchează iar

Florin Andone (22 de ani) a înscris din nou penturu Cordoba, în partida disputată cu Almeria, în deplasare, câştigată de andaluzi, scor 1-0. Atacantul român a reuşit singurul gol al partidei în minutul 52, din pasa lui Sasa Markovic, după ce în prima repriză mai marcase un gol, anulat în mod eronat pentru ofsaid. Andone a luat și un galben și va fi suspendat pentru următorul meci.

Alexe marchează pentru Kardemir

Atacantul Marius Alexe a marcat unicul gol în partida pe care echipa sa, Kardemir Karabukspor, a câştigat-o pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (0-0), în faţa formaţiei Giresunspor, în etapa a XVIII-a a ligii a doua din Turcia. Alexe, care a jucat tot meciul, a înscris în minutul 52. Mijlocaşul Ionuţ Neagu a fost pe banca de rezerve, iar Gabriel Iancu nu a fost convocat pentru acest meci la Kardemir Karabukspor.

Lobonț merge la Frosinone

Portarul echipei AS Roma Bogdan Lobonţ va fi transferat în această iarnă la formaţia Frosinone, care a promovat în vară în Serie A, tratativele fiind foarte avansate, a anunţat, luni, presa italiană. Lobonţ, care evoluează la AS Roma din 2009, a împlinit 38 de ani. Bogdan Lobonţ a mai jucat în cariera sa la echipele Corvinul Hunedoara, Rapid Bucureşti, Ajax Amsterdam, FC Dinamo şi AC Fiorentina.

Gâlcă trece la chinezi

Omul de afaceri chinez Chen Yansheng a sosit la Barcelona pentru a cumpăra 56,2 la sută din acţiunile clubului Espanol, formaţie pregătită de Constantin Gâlcă, anunţă publicaţia Sport. Chen Yansheng va semna actele cel mai probabil la mijlocul săptămânii viitoare, după ce se va întâlni cu Dani Sánchez Llibre şi Ramon Condal, deţinătorii acestor acţiuni.

Luiz Adriano, la Dan Petrescu

Atacantul brazilian al echipei AC Milan, Luiz Adriano, va juca din această iarnă la formaţia chineză Jiangsu Sainty, antrenată de Dan Petrescu, a anunţat presa italiană. Internaţionalul brazilian a postat o poză pe contul său de Instagram în care apare la scara unui avion şi a scris „Plec în China”. Conform presei italiene, Luiz Adriano va avea un salariu anual de 8 milioane de euro la Jiangsu Sainty.