Articol publicat in sectiunea Stranieri pe data 19 februarie 2016

Manea, la Apollon

Viitorul Constanţa a precizat că fotbalistul Cristian Manea a fost transferat la Apollon (Cipru), iar Ianis Hagi nu a fost vândut la Fiorentina (Italia), potrivit unui comunicat de presă postat pe site-ul oficial al echipei. Echipa patronată şi antrenată de Gheorghe Hagi admite veridicitatea informaţiilor și susţine că articolele au avut drept unic scop destabilizarea atmosferei din club înainte de etapă.

Gică Popescu, pentru Barcelona

Legendele Barcelonei şi legendele lui Real Madrid au disputat în Arabia Saudită un meci amical, câştigat cu 3-0 de Barcelona, anunţă publicaţia spaniolă Sport. Fostul fundaş Gică Popescu a jucat pentru catalani în partida caritabilă disputată la Riad. Fostul căpitan al Barcelonei în anii ’90 a evoluat alături de Juliano Belletti, Ronald de Boer, Jose Edmilson, Edgar Davids și Jon Andoni Goikoetxea.

Titular din nou

Florin Andone (22 de ani) a fost integralist în meciul pierdut duminică de Cordoba, scor 0-2, pe teren propriu, cu Real Zaragoza, în etapa a 25-a din Segunda Division. Atacantul român a primit cartonaşul galben în minutul 52. Fără victorie în ultimele patru etape, Cordoba este pe locul patru în liga a doua din Spania, cu 40 de puncte, la egalitate cu echipa de pe poziţia a treia, Leganes, care are un meci mai puţin.

Chiricheș, rezervă

Vlad Chiricheş (26 de ani) a fost rezervă la Napoli, în meciul pierdut sâmbătă, scor 0-1, în deplasare cu Juventus Torino, în etapa a 25-a din Serie A. Zaza a dat unicul gol al meciului, în minutul 88, şi a dus-o pe Juventus pe primul loc în Serie A. Napoli a pierdut primul meci după opt victorii consecutive, în campionat, şi a coborât pe a doua poziţie din clasament.

Victorie la arabi

Lucian Sânmărtean (35 de ani) a fost integralist în victoria obţinută sâmbătă, în deplasare, de Al Ittihad cu Al Faisaly, în etapa a 16-a din Arabia Saudită. Au marcat Pardal 64′, pentru echipa antrenată de Liviu Ciobotariu, respectiv Alkara 68′, Rivas penalty 82′, 88′, pentru formaţia antrenată de Victor Piţurcă. Al Ittihad este pe locul trei, cu 35 de puncte, în timp ce Al Faisaly se află pe nouă, cu 19 puncte.

A marcat Rusescu

Raul Rusescu (27 de ani) a deschis scorul în meciul Konyaspor-Osmanlispor, disputat sâmbătă şi încheiat 1-1 pe tabelă, în etapa a 21-a din Turcia. Atacantul român a marcat în minutul 64, pentru Osmanlispor. Sahiner a egalat trei minute mai târziu. Gabriel Torje (26 de ani) a fost şi el titular la Osmanlispor. Fostul mijlocaş dinamovist a fost schimbat în minutul 76. Patru goluri a marcat până acum Rusescu.

Florescu pierde

Omonia Nicosia, cu George Florescu (31 de ani) integralist, a pierdut cu scorul 2-0, meciul din deplasare cu APOEL, în etapa a 23-a din Cipru. Mijlocaşul român a primit cartonaşul galben în minutul 80. Portarul Laurenţiu Brănescu (21 de ani) a fost rezervă la Omonia. După cea de-a şasea victorie consecutivă în campionat, APOEL este pe primul loc în clasament, cu 53 de puncte. Omonia se află pe cinci.