Articol publicat in sectiunea Stranieri pe data 4 martie 2016

Suspendat pentru dopaj

Al Ittihad a primit o veste surprinzătoare. Mohammed Noor, o legendă a fotbalului arab, cu 96 de selecţii în naţionala Arabiei Saudite, a fost suspendat pentru dopaj. Ajuns la 38 de ani, mijlocaşul ofensiv mai avea contract cu Al Ittihad până în vara care urmează. Mohammed Noor este un jucător simbol pentru fotbalul arab. Şi-a început cariera la Al Ittihad, unde a jucat timp de 20 sezoane, în perioada 1993-2013.

Florescu vrea la EURO

George Florescu (31 de ani), mijlocaşul Omoniei Nicosia, a declarat pentru site-ul Federaţiei Române de Fotbal (FRF), că îşi doreşte să fie convocat de către Anghel Iordănescu în lotul naţionalei pentru Campionatul European. „Încă am în vizor lotul României pentru Euro. Au trecut aproape 4 ani de la ultima prezenţă, sub comanda domnului Piţurcă, dar nu renunţ la speranţa mea”, a spus Florescu.

Sepsi, integralist

Fundaşul român Laszlo Sepsi (28 de ani) a fost integralist în victoria obţinută de Nurnberg, scor 2-0, în deplasare, cu Sandhausen, în etapa a 24-a din liga a 2-a din Germania. Fullkrug (minutul 40) şi Blum (minutul 84) au marcat pentru Nurnberg. A fost al 14-lea meci consecutiv fără înfrângere în campionat pentru echipa lui Sepsi. În urma acestui rezultat, Nurnberg se află pe locul 3 în clasament.

Moți marchează

Ludogoreţ Razgrad, liderul clasamentului din campionatul Bulgariei, a câştigat, scor 2-0, meciul jucat pe teren propriu cu Lokomotiv Plovdiv, în etapa a 23-a. Golurile partidei au fost marcate de Marcelinho în minutul 22 şi Cosmin Moţi în minutul 42, fostul dinamovist fiind integralist pentru campioana Bulgariei. Claudiu Keşeru a început partida ca titular, dar a fost schimbat în minutul 83 cu Jody Lukoki.

Prima victorie

Jiangsu Suning, echipă antrenată de Dan Petrescu, a obţinut prima victorie în grupele Ligii Campionilor Asiei, scor 3-2, contra coreenilor de la Jeonbuk, iar unul dintre goluri a fost marcat de Alex Teixeira. Fostul elev al lui Mircea Lucescu la Şahtior Doneţk a deschis scorul în minutul 16 cu un şut din afara careului. Golul din meciul cu Jeonbuk este primul al brazilianului pentru noua sa formaţie.

Stancu, două goluri

Bogdan Stancu (28 de ani), internaţionalul român de la Genclerbirligi, a reuşit să marcheze două goluri în victoria echipei sale, scor 3-1, împotriva celor de la Akhisar Belediye. Bogdan Stancu dă semne de revenire. Fostul jucător al Stelei a reuşit să marcheze în minutul 60 (din lovitură de pedeapsă) şi 67. Internaţionalul român a ajuns la cinci reuşite în actualul sezon din liga turcă.

Matei, victorios

Fotbalistul român Florentin Matei a fost titular în victoria echipei sale, Rijeka, scor 1-0, cu Hajduk Split, în cadrul etapei a 24-a din prima ligă din Croaţia. Mijlocaşul central român a primit un cartonaş galben în minutul 11 şi a fost înlocuit de pe teren în minutul 63. În urma acestui rezultat, Rijeka ocupă locul 2 în clasament, cu 49 de puncte, 2 puncte mai puţin decât liderul campionatului, Dinamo Zagreb.