Dribling printre străini

Articol publicat in sectiunea Stranieri pe data 18 martie 2016

Șahtior bate Anderlecht

Şahtior Doneţk (Ucraina), echipă antrenată de românul Mircea Lucescu, a câştigat, scor 3-1, meciul jucat la Lvov cu Anderlecht (Belgia), în manşa tur a optimilor de finală din Europa League. Este o opțiune importantă luată de formația antrenorului român, dar presiunea de la Bruxelles poate schimba drastic lucrurile în condițiile în care avantajul de două goluri poate fi considerat unul de remontat.

Matei, pe val

Florentin Matei (22 de ani) devine, încet dar sigur, unul dintre cei mai buni jucători de la HNK Rijeka, formaţie la care s-a transferat în această iarnă de la Volyn Luţk. Marţi, mijlocaşul român a fost din nou decisiv şi a avut nevoie de doar 15 minute pentru a crea faza din care s-a deschis scorul şi pentru a înscrie un gol superb, depunând o opțiune serioasă pentru un loc în naționala României.

Petrescu, neînvins

Jiangsu Suning, formaţia chineză antrenată de românul Dan Petrescu, a remizat, 0-0 în deplasare, cu FC Tokyo, în etapa a treia din grupa E a Ligii Campionilor Asiei. Formaţia românului Dan Petrescu a obţinut o victorie şi două rezultate de egalitate în cele trei partide disputate. Următoarea partidă pe care Jiangsu Suning va fi returul cu FC Tokyo, de data aceasta pe teren propriu.

Espanyol, în cărți

Espanyol Barcelona a obţinut o remiză, scor 1-1, cu Granada, într-o partidă disputată în deplasare, în etapa 29 a Primerei Division. Obţinut împotriva unei contracandidate din lupta pentru retrogradare, egalul o menţine pe Espanyol la 5 puncte peste primul loc care duce în divizia secundă, ocupat chiar de Granada. Espanyol are 32 de puncte după 29 de etape şi ocupă locul 14.

Șahtior, bătută măr

Şahtior Doneţk, echipa antrenată de Mircea Lucescu, a pierdut în deplasare cu Dnepr Dnepropetrovsk, scor 1-4, duminică, în prima ligă de fotbal din Ucraina. În urma acestui rezultat, Şahtior ocupă locul 2 în clasament, cu 46 de puncte, la 3 puncte în spatele liderului campionatului, Dinamo Kiev. Dnepr Dnepropetrovsk ocupă locul 4, cu 31 de puncte.

Andone marchează iar

Atacantul român Florin Andone a înscris un gol pentru Cordoba în înfrângerea echipei sale, scor 1-2, pe teren propriu, cu Lugo, în cadrul etapei a 29-a din liga a doua din Spania. În urma acestui rezultat, Cordoba ocupă locul 5 în clasament, cu 46 de puncte. Florin Andone (22 de ani) este cel mai bun marcator al echipei Cordoba, cu 13 goluri înscrise în campionat.

Stancu marchează și el

Bogdan Stancu a lovit din nou în Turcia! Atacantul român de 28 de ani a înscris din nou pentru Genclerbirligi, în minutul 17 al meciului cu Galatasaray. Stancu a reuşit să-l păcălească pe Denayer, fundaşul advers, şi să-l convingă pe arbitrul meciului să dicteze penalty, după o cădere spectaculoasă în careu, apoi a transformat sigur şi a marcat pentru 1-0, scor care a rămas pe tabelă până la pauză.