Dribling printre străini

Articol publicat in sectiunea Stranieri pe data 10 aprilie 2015

Keșeru nu-și face probleme

Claudiu Keşeru (28 de ani), atacantul care în această iarnă a părăsit Steaua FCSB pentru a semna cu Al Gharafa, din Qatar, a reacţionat, pe pagina personală de Facebook, după ce duminică seară, Bogdan Mitrea l-a depăşit în clasamentul golgheterilor din România. El i-a urat acestuia baftă și a spus că speră ca el să-și păstreze locul, „dacă din urmă nu vine vreun portar”.

Bud și Surdu merg bine

Milsami Orhei continuă victoriile în prima ligă de fotbal din Republica Moldova. Echipa pentru care joacă românii Romeo Surdu şi Cristi Bud a învins în weekend cu 2-1 în deplasare pe Dinamo-Auto şi este pe locul 3 în campionat cu 40 de puncte, însă un meci mai puţin decât Dacia şi Sheriff Tiraspol, ambele cu 42 de puncte. Bud a înscris din nou pentru Milsami şi este pe locul trei în clasamentul golgheterilor.

Pantilimon, meci bun

Costel Pantilimon a făcut un nou meci excelent în Premier League, încheiat cu o victorie necesară pentru echipa sa, în lupta pentru evitarea retrogradării. Sunderland a trecut cu 1-0 de Newcastle, graţie unui gol marcat de Jermain Defoe în finalul primei reprize, iar acum e pe locul 15 în Anglia, cu un avans de trei puncte faţă de locul 18, primul retrogradabil, ocupat de Burnley.

Moți, peste Nikolic

Ludogoreţ a învins la scor ŢSKA Sofia, 4-0, într-un meci extrem de tensionat. Cosmin Moţi, integralist la echipa gazdă, a avut o intrare foarte urâtă la Stefan Nikolic, dar arbitrul nu a acordat nimic. Nikolic şi-a exprimat dezamăgirea prin intermediul reţelelor de socializare: „Ruşine, a fost furt! Arbitrul a influenţat direct rezultatul meciului prin deciziile sale. Le cer scuze fanilor pentru rezultat”, a spus el.

Chiricheș, ironizat

Partida Burnley-Tottenham s-a terminat 0-0. Chiar dacă Spurs nu a primit gol cu Chiricheş pe teren, fanii londonezilor nu au părut impresionaţi de prestaţia internaţionalului român. Ironizat înainte de meci, acesta a fost atacat şi după ultimul fluier al arbitrului. Cu toate acestea, a fost cumva nedrept, în condiţiile în care Tottenham nu mai reuşise să închidă poarta în Premier League de mai bine de trei luni.

Grigore, suspendat

Fotbalistul echipei Toulouse, Dragoş Grigore, a fost suspendat de liga franceză două meciuri, ca urmare a unui fault comis la partida din 28 februarie cu Saint-Etienne, la care românul a primit doar un cartonaş galben, informează 20minutes.fr. Grigore l-a faultat dur pe jucătorul formaţiei Saint-Etienne, Landry Nguemo, în minutul 67 al meciului de pe teren propriu din februarie.