Dribling printre străini

Articol publicat in sectiunea Stranieri pe data 8 aprilie 2016

Keșeru, aproape accidentat

Claudiu Keşeru a fost la un pas de o accidentare foarte gravă în meciul câştigat de Ludogoreţ, scor 1-0, pe terenul lui Botev Plovdiv. În minutul 77 atacantul naţionalei a alergat după un balon trimis foarte aproape de poarta lui Botev Plovdiv. Vito Golas, portarul brazilian al fosti echipe a lui Luchin, a ieşit imprudent, cu talpa sus, şi l-a lovit cu piciorul în figură pe vârful de 29 de ani.

Fiorentina, egal

Fiorentina, cu portarul român Ciprian Tătăruşanu integralist, a remizat pe teren propriu, scor 1-1, cu Sampdoria, în cadrul etapei a 31-a din prima ligă de fotbal din Italia. A fost a treia remiză consecutivă pe teren propriu pentru echipa lui Ciprian Tătăruşanu. Totuşi, s-a înregistrat al șaselea meci la rând fără înfrângere acasă pentru Fiorentina.

Gâlcă, spre salvare

Gâlcă a reglat echipa din mers şi a reuşit să se îndepărteze de zona retrogradării. Dumninică, Espanyol a terminat la egalitate, scor 1-1, pe terenul lui Espanyol şi are un avans de 8 puncte faţă de primul loc retrogradabil. Espanyol se menţine pe locul 12, cu 36 de puncte, la 8 puncte diferenţă de primul loc retrogradabil, diferență care pare suficientă acum.

Sânmărtean, gol extraordinar

La 36 de ani, Lucian Sânmărtean arată că mai poate oferi multe fotbalului. Mijlocaşul român a marcat un gol superb în weekend, dar Al Ittihad, echipa sa şi a lui Victor Piţurcă, a fost învinsă clar de Al Ahli, liderul din Arabia Saudită. La 3-0, în minutul 66, Sânmărtean a ieşit la rampă: a executat senzaţional o lovitură liberă şi a redus din diferenţă.

Stancu, 72 de minute

Atacantul român Bogdan Stancu a jucat 72 de minute pentru Genclerbirligi în eşecul echipei sale, scor 0-1, pe teren propriu, cu Konyaspor, în cadrul etapei a 27-a din prima ligă de fotbal din Turcia. Bogdan Stancu nu s-a remarcat prin ocazii importante şi a fost înlocuit cu Mostapha El Kabir. În urma acestui rezultat, Genclerbirligi ocupă locul 11 în campionat, cu 32 de puncte.

Marchează Grozav

Gicu Grozav (25 de ani) a marcat primele goluri ale sezonului pentru Terek Groznîi, în victoria echipei sale, 3-2 pe teren propriu cu Anzhi. Uitat de fotbalul românesc în Cecenia, unde câştigă 50.000 de euro pe lună, atacantul care în vara lui 2012 debuta cu gol la naţionala mare, iar câteva luni mai târziu marca în Turcia-România 0-1 a ieşit pentru prima dată în evidenţă în acest sezon.

Opt pentru Șahtior

Şahtior Doneţk, echipa antrenată de Mircea Lucescu a câştigat cu scorul de 8-1 meciul de pe teren propriu cu Metalist Harkov, în cadrul etapei a 20-a din prima ligă de fotbal ucraineană. Partida s-a disputat la Lvov, acolo unde Şahtior îşi joacă  meciurile considerate pe teren propriu. În urma acestui rezultat, Şahtior a urcat pe primul loc în clasament, cu 52 de puncte.