Dribling printre străini

Articol publicat in sectiunea Stranieri pe data 22 aprilie 2016

Ivan va deveni stranier

Andrei Ivan rămâne cel mai curtat fotbalist din Liga 1, iar vârful de 19 ani are şanse să părăsească România la vară. Ivan a intrat în vizorul unor formaţii din Ligue 1. Conform sursei, pentru negocieri cu Craiova a fost delegat un impresar al Firsteleven ISM. Agentul a fost mandatat să ofere aproximativ 3 milioane de euro, adică o sumă apropiată de cerinţele Craiovei pentru tânărul atacant.

Espanyol, egal

Espanyol, echipa lui Costel Gâlcă, a încheiat la egalitate meciul de pe teren prorpiu cu Celta Vigo, 1-1. Este primul punct câştigat de elevii antrenorului român în ultimele trei etape din Primera Division. Gâlcă nu a scăpat încă de emoţiile retrogradării şi are nevoie neapărată de victorie în următoarea etapă, când Espanyol o întâlneşte pe Las Palmas, în deplasare, pe 22 aprilie.

A revenit Gardoș

Într-un interviu acordat pentru site-ul frf.ro, Florin Gardoş spune că i-a fost dor de fotbal şi de echipa naţională a României. Fundaşul echipei Southampton speră să fie convocat de selecţionerul Anghel Iordănescu în lotul pentru turneul final al Campionatului European din Franţa. Gardoş a jucat 71 de minute în partida echipelor de tineret, Southampton-Norwich, scor 3-2.

Stancu marchează

Atacantul român Bogdan Stancu îşi continuă forma excelentă traversată începând cu finalul lunii februarie, iar în ultima etapă din Superliga Turcă a marcat din nou pentru Genclerbirligi, în partida câştigată cu Trabzonspor, scor 3-1. Vârful de 28 de ani a înscris pentru 2-0 în minutul 27 al partidei, după o pasă a lui Djalma, şi a ajuns astfel la a şasea reuşită în ultimele şapte meciuri şi a noua din acest sezon.

Marchează Andone

Florin Andone îşi continuă sezonul remarcabil avut în tricoul Cordobei, iar în acest weekend a marcat din nou pentru andaluzi, în victoria obţinută în deplasare, cu Huesca, scor 2-0. Internaţionalul român a înscris golul doi al partidei în mintul 53, când a primit balonul în marginea careului şi a şutat din prima, printre picioarele portarului.

Tătărușanu, victorios

Cu Ciprian Tătăruşanu titular, Fiorentina a învins pe teren propriu formaţia Sassuolo, scor 3-1. A fost primul succes obţinut de echipa antrenată de portughezul Paulo Sousa în Serie A după o serie de șase meciuri fără victorie. În urma acestui rezultat, Fiorentina rămâne pe poziţia 5 în Serie A, loc care duce în Europa League, în timp ce Sassuolo este pe 7, cu 48 de puncte.

Roman marchează pentru Nijmegen

Fostul atacant al echipei Pandurii Tg. Jiu, Mihai Roman, a înscris un gol pentru NEC Nijmegen, formaţie care a învins pe teren propriu pe SC Cambuur, scor 2-1. A fost primul gol marcat de Mihai Roman în Eredivisie. Intrat pe teren în repriza a doua, Mhai Roman a marcat al doilea gol al echipei sale, în minutul 69. 350.000 de euro a plătit NEC Nijmegen pentru transferul lui Mihai Roman de la Pandurii.