Dribling printre străini

Articol publicat in sectiunea Stranieri pe data 20 mai 2016

Festival Keșeru

Anghel Iordănescu are motive de bucurie. Unul dintre atacanţii convocaţi pentru Euro, fostul stelist Claudiu Keşeru, a avut o zi excelentă la echipa de club. Keşeru a fost integralist în partida din deplasare, împotriva Slaviei Sofia, partidă în care echipa sa a defilat şi a câştigat clar, scor 5-0. Atacantul a deschis festivalul cu o pasă de gol. Assist-ul a fost urmat de o reuşită semnată Claudiu Keşeru, care a făcut 2-0.

Sărbătoare pentru români

Karabukspor, echipa la care evoluează fotbaliştii români Marius Alexe şi Ionuţ Neagu, a obţinut promovarea în prima ligă din Turcia. Karabukspor a terminat sezonul în liga secundă pe locul 2, la 3 puncte în urma liderului Adanaspor.  În cele 34 de etape Karabukspor a obţinut 17 victorii, 11 egaluri şi cele mai puţine înfrângeri din sezon, șase. Karabukspor a marcat 41 de goluri şi a primit 27.

Debut în Serie A

Cadou superb primit de românul Ionuţ Andrei Radu din partea tehnicianului lui Inter, Roberto Mancini.  Portarul de 19 ani şi-a făcut debutul în poarta lui Inter Milano în eşecul formaţiei sale în deplasare la Sassuolo, scor 1-3. Tânărul portar român l-a înlocuit pe Carizzo în minutul 72 şi nu a primit nici un gol deşi echipa sa a evoluat în inferioritate numerică din minutul 59, după eliminarea fundaşului Murillo.

Tănase, inutil

Mijlocaşul Cristian Tănase a jucat 45 de minute pentru Sivasspor în remiza echipei sale, scor 1-1, în deplasare cu Kayserispor în cadrul etapei a 33-a din prima ligă turcă de fotbal, iar Sivasspor păstrează şanse mici pentru evitarea retrogradării. Românul a fost introdus pe teren în minutul 45, în locul lui Simsek, şi a primit un cartonaş galben în minutul 82.

Maxim, liga a doua

Meciul dintre Wolfsburg şi Stuttgart s-a terminat cu victoria gazdelor, scor 3-1, iar echipa lui Alexandru Maxim o va însoţi pe Hannover spre eşalonul secund după încă un sezon dezamăgitor, al patrulea consecutiv în care şvabii au dus o luptă pentru supravieţuire în jumătatea inferioară a clasamentului. Mijlocaşul român a fost rezervă în partida cu Wolfsburg, dar a fost trimis pe teren în minutul 76.

Pușcaș, meci mare pentru Bari

Atacantul român George Puşcaş a înscris un gol şi a oferit o pasă de gol pentru Bari în victoria echipei sale, scor 3-2, în deplasare la Brescia, în penultima etapă a ligii secunde fotbal din Italia. În minutul 15 Puşcaş a oferit o pasă de gol pentru reuşita de 0-1 a lui Alessandro Rosina. În minutul 23, rolurile s-au inversat, iar românul şi-a trecut numele pe lista marcatorilor.

Oli, în semifinale

Al Ahli, campioană în Emiratele Arabe Unite, s-a calificat în semifinalele Cupei Preşedintelui după ce a învins cu 3-1 pe Al-Shaab, echipă care va juca în liga a doua din sezonul viitor. Al Ahli nu a mai câştigat campionatul şi Cupa Preşedintelui în acelaşi sezon de 31 de ani. Golurile formaţiei antrenate de Cosmin Olăroiu au fost marcate de Ferreira Da Silva (24 şi 90+4) şi Moussa Sow (64).