Dribling printre străini

Articol publicat in sectiunea Stranieri pe data 22 iulie 2016

Hobam merge înainte

Clubul israelian Hapoel Beer Sheva, la care este legitimat şi internaţionalul român Ovidiu Hoban, a obţinut calificarea în turul trei preliminar al Ligii Campionilor, după ce s-a impus, scor 3-2 la general, în faţa celor de la Sheriff Tiraspol. Hoban a fost eliminat în ultimul minut de joc. Partida retur dintre cele două echipe s-a încheiat cu scorul 0-0, la Tiraspol, în timp Hapoel s-a impus, în tur, scor 3-2.

Lăudați

Fostul jucător al echipei Steaua Bucureşti, italianul Federico Piovaccari, i-a lăudat în presa din Italia pe cei doi fotbalişti români ai echipei AC Fiorentina: Ciprian Tătăruşanu şi Ianis Hagi. Federico Piovaccari, în vârstă de 31 de ani, i-a luat apărarea fostului său coleg de la Steaua, Ciprian Tătăruşanu, după golurile primite la Euro 2016, apoi şi-a îndreptat atenţia către Ianis Hagi, pe care l-a considerat genial.

Chiricheș marchează

Fundaşul românul Vlad Chiricheş a înscris un gol pentru italienii de la Napoli în meciul amical cu formaţia de amatori Anaune, încheiat cu scorul de 10-0, notează site-ul oficial al clubului napoletan. În cantonamentul din Dimaro Folgarida Chiricheş a marcat în minutul 35, cu o lovitură de cap din apropierea careului mic. Românul a evoluat doar în prima repriză.

Torje merge în Cecenia

Gabriel Torje (26 de ani) s-a despărţit, în sfârşit, de Udinese şi va semna cu Terek Grozny, echipa din Rusia la care mai joacă şi Gicu Grozav. Mijlocaşul român va semna un contract pe trei sezoane cu gruparea din Cecenia, iar tratativele s-au dus în Italia, unde Terek a susţinut un cantonament în această vară. Udinese va lua un milion de euro în schimbul fotbalistului pe care a plătit 5 milioane de euro.

Maxim, titular

Martin Harnik, 29 de ani, a semnat cu Hannover, după ce şi-a încheiat contractul cu VfB Stuttgart. Mijlocaşul austriac era unul dintre concurenţii lui Alex Maxim pe post. Martin Harnik a plecat de la VfB Stuttgart, club la care a jucat în ultimii 6 ani. Mijlocaşul austriac a ajuns la un acord cu Hannover, cu care a semnat din postura de jucător liber de contract. Astfel, Maxim are șanse să fie titular.

Gicu… versus Lobonț!

Portarul român Bogdan Lobonţ (38 de ani) a fost integralist pentru formaţia italiană AS Roma în meciul amical cu Terek Groznîi, scor 3-2. Mijlocaşul Gheorghe Grozav a înscris ambele goluri ale ruşilor. Pentru italieni au înscris Perotti, Dzeko şi Marchizza, în timp ce, pentru Terek, Gicu Grozav a reuşit o „dublă”, în minutele 54 şi 81. Golul doi al românului a venit dintr-o lovitură liberă superbă din partea stângă.