Dribling printre străini

Articol publicat in sectiunea Stranieri pe data 8 mai 2015

Pușcaș, împrumutat

Oficialii clubului Internazionale Milano doresc să-l împrumute pe atacantul George Pușcaș la echipa US Palermo, în cadrul transferului argentinianului Paulo Dybala, a scris Gazzetta dello Sport. Sursa citată a notat că Inter Milano este pregătită să facă o ofertă de 25 milioane de euro, plus împrumutul unuia dintre jucătorii George Pușcaș, Lorenzo Cristeg sau Francesco Bardi.

Egal pentru Șahtior

Echipa Șahtior Donețk, antrenată de Mircea Lucescu, a terminat la egalitate în deplasare, 0-0, cu formația Volin Luțk, într-un meci din etapa a XXII-a a campionatului ucrainean, informează site-ul oficial al grupării din Donețk. Mijlocașii Eric Bicfalvi și Florentin Matei au fost titulari la Volin Luțk. Bicfalvi a jucat tot meciul, iar Matei a fost schimbat în minutul 85, imediat după ce a primit un cartonaș galben.

Tătărușanu, revenit

Ciprian Tătărușanu s-a adaptat la Fiorentina și a început ușor-ușor să adune meciuri în Serie A și Europa League pentru echipa din Toscana, mai ales după ce Neto a refuzat să-și prelungească înțelegerea. Din păcate, o accidentare l-a scos pentru o perioadă din circuit, dar și-a revenit și acum trage tare pentru a reveni în poarta Fiorentinei.

Contra, o remiză

Echipa Guangzhou R&F, antrenată de Cosmin Contra, a terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputată pe teren propriu, în compania formației Liaoning, în etapa a VIII-a a campionatului Chinei. Guangzhou R&F ocupă locul patru în clasament, cu 14 puncte. Lider este Shanghai SIPG, cu 17 puncte și un joc mai puțin.

Radu, co-autor

Fundașul Ștefan Radu a contribuit la un gol pentru echipa sa, Lazio Roma, în partida câștigată pe teren propriu, cu scorul de 4-0 (3-0), în fața formației FC Parma, în etapa a XXXIII-a a campionatului Italiei, informează Gazzetta dello Sport. Radu, care a jucat până în minutul 72, a șutat în minutul 13, portarul Mirante a respins balonul, iar Klose a înscris din apropiere golul doi al lazialilor.

Skoda, în semifinale

Echipa Skoda Xanthi, antrenată de Răzvan Lucescu, s-a calificat în finala Cupei Greciei, după ce a terminat la egalitate, pe teren propriu, 0-0, cu Iraklis Salonic, din liga a doua, în manșa secundă a semifinalelor competiției. În tur, Skoda Xanthi s-a impus, în deplasare, cu scorul de 1-0. În finala Cupei Greciei, Skoda Xanthi va întâlni echipa Olympiakos Pireu.