Dribling printre străini

Articol publicat in sectiunea Stranieri pe data 15 mai 2015

Naționala, pe 12

Echipa națională a României se menține pe locul 12, cu 1.086 de puncte, în clasamentul FIFA/Coca-Cola, dat publicității pe site-ul oficial al forului mondial. Poziția actuală, pe care echipa României s-a regăsit și în aprilie, reprezintă cea mai bună clasare după august 2008. Adversarele României din Grupa F a preliminariilor Euro-2016 ocupă, de asemenea, aceleași poziții ca luna trecută.

Hoban, la primul gol

Mijlocașul român Ovidiu Hoban a marcat primul său gol pentru formația Hapoel Beer Sheva, luni seara, în meciul terminat la egalitate pe teren propriu, 1-1, cu Maccabi Tel Aviv, în grupa pentru titlu a campionatului de fotbal al Israelului. În alt meci, Beitar Ierusalim a remizat acasă cu Maccabi Haifa, scor 1-1, atacantul român Liviu Antal evoluând 73 de minute la gazde.

Torje, victorios

Mijlocașul Gabriel Torje a marcat golul victoriei echipei Konyaspor în meciul de pe teren propriu cu Genclerbirligi, scor 1-0, din etapa a 31-a a campionatului Turciei. Torje a intrat pe teren în minutul 46 și a marcat în minutul 81. La Genclerbirligi, Bogdan Stancu a fost titular și a evoluat până în minutul 59. În clasament, Konyaspor ocupă locul 8, cu 41 de puncte, iar Genclerbirligi este pe 9, cu 40 de puncte.

Bicfalvi, două goluri

Mijlocașul Eric Bicfalvi a marcat două goluri în partida pe care echipa sa, Volin Luțk, a terminat-o la egalitate în deplasare, scor 3-3 (1-0), cu formația Metalist Harkov, în etapa a XXIII-a a campionatului ucrainean, informează site-ul oficial al UEFA. Bicfalvi, care a jucat tot meciul, a înscris în minutele 77 și 89. Mijlocașul Florentin Matei a evoluat și el tot meciul la Volin Luțk.

Lucescu, nemulțumit

Tehnicianul echipei Șahtior Donețk, Mircea Lucescu, a declarat în weekend, după victoria cu scorul de 7-3 din meciul cu Hoverla, că acest rezultat îl bucură, dar a menționat că elevii săi ar fi trebuit să fie mai atenți, automulțumirea de la un moment dat ducând la primirea a trei goluri. Este de altfel în obișnuința sa ca la asemenea rezultate el să încline spre partea goală a paharului.

Chiricheș, dezamăgitor

Deși i s-a oferit o nouă șansă, Vlad Chiricheș a dezamăgit din nou. Fundașul român a fost unul dintre cei mai slabi jucători ai lui Pochettino în disputa de la Stoke (2-0), pe lângă prestația modestă el primind cartonaș roșu în minutul 51. Suporterii lui Tottenham l-au criticat aspru în ultimul timp, iar pe Twitter a fost desființat, fanii cerând trimiterea sa înapoi, în România.

Sânmărtean, genial

Săptămâna trecută, în victoria cu 4-3 a lui Al Ittihad cu Al Taawon, Lucian Sânmărtean a reușit una dintre cele mai spectaculoase faze ale sezonului din Arabia Saudită. Fostul mijlocaș al Stelei a plecat cu mingea de la mijlocul terenului și a terminat acțiunea cu o pasă de gol. Internaționalul român își continuă jocurile bune cu care ne-a obișnuit.