• Scor mare pentru Sageata
  • Concordia merge bine
  • Boudjemaa a plecat

Stanciu, obosit

Nicusor Stanciu a fost unul dintre cei mai buni oameni ai Stelei in amicalul cu polonezii de la Korona Kielce (3-1), cu un gol si o pasa decisiva la activ. Mijlocasul a spus la final ca, in ciuda faptului ca echipa lui a obtinut prima victorie a iernii, oboseala a pus stapanire pe lotul antrenat de Laurentiu Reghecampf. Probabil antrenamentele dure ale antrenorului incep sa se cunoasca.

A doua victorie

Otelul Galati a reusit a doua victorie in Spania, scor 1-0, in meciul contra polonezilor de la Zawisza, formatie aflata pe locul opt in campionat. Ewald Lienen i-a avut la dispozitie pe toti cei cinci jucatori transferati in aceasta iarna, Goicoechea, Tritz, Prestia, Lovin si Djumo, primii patru fiind chiar titulari. Galatenii au deschis scorul prin Alexandru Tudorie.

Prima victorie

Echipa FC Brasov a reusit prima victorie din stagiul din Antalya, scor 2-1, in meciul cu formatia japoneza de liga secunda Shonan Bellmare, informeaza site-ul oficial al gruparii brasovene. Golurile au fost marcate de Georgian Paun, in prima repriza, si de Andrei Cristea, dupa pauza. Urmatoarea partida de pregatire va avea loc in compania ocupantei locului sase din Belarus, FC Gomel.

Scor mare pentru Sageata

Sageata Navodari a sustinut luni seara a treia partida din cadrul cantonamentului pe care il efectueaza in Antalya. Formatia lui Catalin Anghel s-a impus cu 4-0 (1-0) in fața formației aflata pe locul sase in prima liga din Bosnia-Hertegovina, Olimpic Sarajevo. Cu toate acestea, meciul nu trebuie socotit o referința, nivelul adversarei fiind unul foarte scazut.

Concordia merge bine

Ionut Chirila este hotarat sa produca surpriza in restanta pe care Concordia o are de jucat cu Steaua pe 14 februarie. O dovada in acest sens o constituie si comportamentul bun al Concordiei in amicale, ilfovenii reusind al treilea meci consecutiv fara infrangere. Duminica au dispus cu 2-1 de sud-coreenii de la FC Gyeongnam, dupa ce asiaticii au deschis scorul la jumatatea primei reprize.

Boudjemaa a plecat

Boudjemaa se afla in ultimele 6 luni de contract, iar Petrolul a ales sa se desparta de el, jucatorul exprimandu-si intentia de a nu-si prelungi intelegerea care expira in vara. Francezul sosit la Petrolul acum 3 ani, de la UJA Maccabi (Franta) si unul dintre jucatorii care au contribuit decisiv la salvarea de la retrogradare si castigarea Cupei, a semnat cu cehii de la Slavia Praga.

Etichete: , , , ,