Kenyan, câștigător la București

Articol publicat in sectiunea Sporturi pe data 9 octombrie 2014

553 michael kipkorirKenyanul Michael Kipkorir Kipyego a câştigat cea de-a şaptea ediţie a Maratonului Internaţional Bucureşti Reiffeisen Bank, desfășurat în weekend, ducând și recordul cursei la 2 ore, 13 minute şi 37 de secunde. El a fost urmat în clasament de doi conaţionali, Matui Amos Tirop (2.14.41) şi Kirui Stanley Kipkoech (2.20.45).

Cursa feminină a fost tranșată în premieră de o româncă, Paula Claudia Todoran, membră a clubului CSM Zalău, cu timpul de 2 ore, 41 de minute şi 23 de secunde. Ea a fost secondată de Kipruta Caroline Jemeli din Kenya (2.47.23) şi Adela Paulină Băltoi, de la CS Pandurii Târgu Jiu, cu 2.55.09.

La proba de semimaraton s-a impus Alexandru Nicolae Soare, care a terminat în 1.04.53, urmat de kenyenii Stanley Tarus (1.05.02) şi Nelson Cherutich (1.05.45). La feminin, primele două locuri ne-au aparținut prin Mădălina Monica Florea (1.15.51) şi Mihaela Maria Prundus (1.18.19), locul trei fiind luat de poloneza Anna Celinska (1.23.55).

La Campionatele Naţionale de Maraton, care s-au desfășurat în cadrul Maratonului Internaţional Bucureşti, câştigător a fost Sorin Mineran, de la ACS Run for Agro, cu timpul 2.30.47, fiind urmat de Ştefan Lupulescu, de la CS Pandurii Târgu Jiu (2.32.14) şi Ionuţ Ghiţă, de la CSU Galaţi (2.35.33). Campioană naţională la maraton a fost Paula Claudia Tudoran, câştigătoarea cursei feminine a Maratonului Internaţional Bucureşti (2.41.23). Medalia de argint a fost adjudecată de Adela Paulină Băltoi (2.55.09), iar cea de bronz de Alina Nicoleta Petrescu (2.55.42).

Tot duminică, Constantina Diţă, fost campioană olimpică, s-a retras din activitate, concurând pentru ultima dată în echipa Fundaţiei Olimpice Române.

La cele şapte probe ale Maratonului Internaţional Bucureşti Reiffeisen Bank au participat aproape 9.000 de oameni, dintre care 2.000 de copii, ceea ce este un nou record al competiției.

Autor articol: Bogdan Constantinescu