Maxim, slab, Stuttgart, batuta mar

Articol publicat in sectiunea Stranieri pe data 17 februarie 2014

522 alex maximFara victorie in acest an si cu patru esecuri consecutive in Bundesliga, VfB Stuttgart avea nevoie de victorie cu Augsburg, o echipa care de sapte etape nu mai stia sa piarda. Un meci ca un fel de ultimatum pentru antrenorul Thomas Scheider. Partida cu Augsburg era o sansa si pentru Alex Maxim, care nu-si regaseste forma din toamna, cand era cel mai bun jucator al lui Stuttgart.

Cei de la Stuttgart au inceput curajos si cu determinare, dar ocaziile nu s-au concretizat. Pana la jumatatea primei reprize, jucatorii lui Stuttgart au redus motoarele. Cu o aparare bine organizata, Augsburg a rezistat primei jumatati de ora si a lovit cand i s-a dat ocazia. Adica in minutul 35, cand apararea lui Stuttgart, de-a dreptul slaba in acest an, a comis mai multe erori si i-a permis lui Werner sa centreze pe 6 metri pentru Milik, care n-a iertat.

Stuttgart a avut o tentativa sa revina, dar Augsburg a lovit aproape nemteste, cu 2 minute inainte de pauza, prin Hahn. Partea a doua a confirmat o noua zi proasta pentru Stuttgart. Ibisevic a fost eliminat in minutul 53, dupa ce arbitrul a considerat ca si-a lovit un adversar. Patru minute mai tarziu, tabela arata 3-0 pentru Augsburg, dupa un contraatac si un sut al lui Hahn printre picioarele portarului.

Fundasul Raush a redus din diferenta in minutul 62, iar la faza urmatoare Alex Maxim a fost schimbat cu experimentatul Cacau. Din pacate pentru Stuttgart, minutul 64 a insemnat un nou gol pentru oaspeti, autor fiind Werner.

„Svabii” ajung la a cincea infrangere consecutiva in Bundesliga si in zilele urmatoare se va discuta despre un nou antrenor la Stuttgart.

Etichete: , , , ,