• Campioana, eliminată
  • Transfer în Anglia
  • Halep rămâne pe 2

Trei, cap la cap

HCM Baia Mare a învins HCM Roman cu 26-15, în prima partidă din cadrul etapei a 7-a de handbal feminin, şi pare că a reuşit să treacă peste pasa neagră din ultima vreme. CSM Bucureşti a câştigat în deplasare cu 41-22 în faţa echipei Neptun Constanţa. La fel, Corona Braşov a făcut instrucţie cu HCM Rm. Vâlcea, scor 40-22.

Jucătoare furată

Patricia Vizitiu, interul dreapta al echipei CSM Bucureşti, a fost furată de un personaj din Vâlcea care comercializează maşini prin intermediul unei firme. Conform unei fotografii publicată de Cristina Neagu, Patricia Vizitiu ar fi fost prădată cu 42.391 de lei. Personajul i-a promis că-i va aduce o mașină prin firma sa, dar acest lucru nu s-a mai întâmplat.

Asesoft știe adversarele

Campioana României la baschet masculin, CSU Asesoft Ploieşti, şi-a aflat adversarele din faza grupelor Eurocup. CSU Asesoft Ploieşti va evolua în grupa E din Conferinţa 2, cu echipele Lietuvos Rytas Vilnius (Lituania), Banvit (Turcia), Krasny Volgograd (Rusia), Partizan Belgrad (Serbia) şi Hapoel Ierusalim (Israel).

Campioana, eliminată

Campioana României la baschet feminin, CSM Târgovişte, a fost eliminată săptămâna trecută încă din primul tur al Cupei României, de formaţia ACS Sepsi Sfântu Gheorghe. ACS Sepsi a câştigat meciul cu scorul de 86-60 (43-37), iar în tur a pierdut cu 60-73, astfel încât obţine calificarea în sferturile de finală ale competiţie.

Transfer în Anglia

Alexandru Gordaş, jucătorul echipei CSM Olimpia Bucureşti, a fost transferat de Worcester Warriors, locul trei în eşalonul secund al rugby-ului din Anglia. Pilierul în vârstă de doar 20 de ani este al doilea jucător român care în această lună face pasul spre un campionat din Anglia, după ce Cătălin Fercu a ales Arsenal Saracens.

Halep rămâne pe 2

Jucătoarea de tenis Simona Halep se menţine pe locul 2, cu 6.036 de puncte, în clasamentul WTA, în timp ce Sorana Cîrstea a ieşit din Top 100 şi se află pe poziţia 102, cu 550 de puncte. Halep participă în această săptămână la China Open, în timp ce Cîrstea a fost eliminată în calificări la Beijing.

Autor articol: Bogdan Constantinescu