• Grupă grea pentru România
  • Larisa Iordache, aur la Stuttgart
  • Cupa României merge la Timișoara

Atenție, România!

Două dintre adversarele naţionalei României din Grupa B a Europeanului de handbal feminin, Danemarca şi Norvegia, au evoluat în Mobelringen Cup, un turneu amical găzduit de oraşele Larvik şi Oslo. Danemarca a câştigat trofeul, după ce a câştigat meciurile cu Norvegia, Franţa şi Serbia. Danemarca și Norvegia au arătat o disponibilitate de joc excelentă, iar România are nevoie de atenție.

Constanța merge în EHF

Campioana la handbal masculin, HCM Constanţa, s-a calificat în grupele Cupei EHF, după ce a învins formaţia norvegiană Elverum Handball Herrer şi în manşa retur din turul trei al competiţiei. În meciul de sâmbătă, HCM Constanţa s-a impus cu scorul de 30-29. În tur, HCM Constanţa s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 27-21. Anul trecut HCM a jucat în Turneul Final Four al aceleiaşi competiţii.

Clujul, fără Medvedj

Baschetbalistul sârb Miljan Medvedj a părăsit echipa U Banca Transilvania Cluj, el urmând să semneze cu un alt club pentru returul sezonului. Conform declaraţiei antrenorului Marcel Ţenter, jucătorul a plecat deja din Cluj-Napoca, tehnicianul spunând că acesta a primit o ofertă din partea unei alte echipe şi şi-a exprimat opţiunea de a părăsi formaţia clujeană. Miljan Medvedj va evolua de acum în Irak.

Grupă grea pentru România

Naţionala de baschet feminin a României va evolua în grupa A la Campionatul European din 2015, cu reprezentantivele Franţei, Cehiei, Ucrainei şi Muntenegrului, conform tragerii la sorţi de sâmbătă, de la Budapesta. Turneul final al Campionatului European din 2015 va fi găzduit de Ungaria şi România, între 11 şi 28 iunie, cu participarea a 20 de echipe.

Larisa Iordache, aur la Stuttgart

Gimnasta Larisa Iordache a cucerit medalia de aur la prima etapă de Cupă Mondială din sezonul 2014-2015, de la Stuttgart. Larisa Iordache a fost notată în concursul din Porsche Arena cu 15,133 la sărituri, 14,700 la paralele, 15,333 la bârnă şi 14,600 la sol, iar cu un total de 59,766 puncte a obţinut medalia de aur. Pe podium au mai urcat Jessica Lopez (Venezuela, 57,799 puncte) şi Kim Bui (Germania, 56,665).

Cupa României merge la Timișoara

Formaţia RCM UV Timişoara a câştigat Cupa României la rugby, după ce a învins, duminică, pe Cluj Arena, cu scorul de 19-14, echipa CSM Ştiinţa Baia Mare, informează Federaţia Română de Rugby. Cupa României s-a aflat la a 69-a ediţie, cele mai multe trofee fiind câştigate de Steaua. RCM UV Timişoara şi Ştiinţa Baia Mare s-au mai întâlnit în finală în 2011, când s-au impus tot timişorenii.

Autor articol: Bogdan Constantinescu