Sporturile la rampă

Articol publicat in sectiunea Sporturi pe data 29 mai 2015

Cel mai frumos punct

Organizatorii turneului de Grand Slam de la Roland Garros au ales un punct din meciul pe care Simona Halep l-a câştigat în weekend în faţa rusoaicei Evghenia Rodina, ca fiind al doilea cel mai frumos al primei zile de la French Open, a anunţat site-ul oficial al competiţiei. Punctul a avut loc în primul ghem al întâlnirii, la scorul de 40-15 pe serviciul rusoaicei, şi a fost câştigat de Halep.

Dulgheru, turul 2 la Roland Garros

Jucătoarea de tenis Alexandra Dulgheru, 51 WTA, s-a calificat în turul doi la Roland Garros. Dulgheru a învins-o în runda inaugurală, cu 6-3, 6-1, pe Nicole Gibbs (SUA), 98 în ierarhia mondială. În turul doi, Alexandra Dulgheru o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Alize Cornet (Franţa), cap de serie numărul 29 şi locul 29 WTA, şi Roberta Vinci (Italia), poziţia 38 în clasamentul mondial.

Tecău, pe 10

Tenismanul Horia Tecău, care a ajuns săptămâna trecută până în finala turneului de la Nisa împreună cu olandezul Jean-Julien Rojer, a urcat o poziţie şi se află pe locul 10, cu 4.840 de puncte, în clasamentul ATP de dublu dat publicităţii luni, informează site-ul atpworldtour.com. Jucătorul Florin Mergea se menţine pe locul 13 în clasamentul de dublu, cu 4.380 de puncte.

Odorhei a câștigat Challenge Cup

Echipa de handbal masculin HC Odorhei a câştigat pe teren propriu trofeul Challenge Cup, după ce a învins formaţia portugheză Liberty Seguros, cu scorul de 32-25 (18-15), în manşa retur a finalei. În tur, Liberty Seguros a câştigat cu scorul de 32-28 (18-14), astfel încât cu scorul general de 60-57, HC Odorhei a câştigat trofeul. Obiectivul formaţiei HC Odorhei a fost calificarea în finala competiţiei.

Pe 5 în etapa a 13-a

Rutierul Eduard Grosu (Nippo-Vini Fantini) s-a clasat, vineri, pe locul cinci în etapa a 13-a a Turului ciclist al Italiei, desfăşurată pe distanţa de 147 de kilometri, între Montecchio Maggiore şi Jesolo, informează site-ul oficial al competiţiei. Grosu a fost cronometrat cu timpul 3:03:08. Primul s-a clasat italianul Sacha Modolo (Lampre-Merida), tot cu timpul 3:03:08.

A decedat Viorica Ionescu

Antrenoarea emerită de atletism, Viorica Enescu, care a pregătit-o pe campioana mondială Ionela Țârlea, a decedat la vârsta de 70 de ani, informează Federaţia Română de Atletism. În activitatea de antrenoare s-a făcut remarcată descoperind-o pe fosta atletă Ionela Țârlea, medaliată cu argint la JO din 2004, de la Atena, la 400 metri garduri, campioană europeană şi mondială indoor la 200 m, în 1999.

Mitu, în turul 2

Jucătoarea română de tenis Andreea Mitu s-a calificat în turul al doilea a turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, reușind să o învingă în două seturi, 6-3, 6-2, pe franțuzoaica Alize Lim, într-o partidă disputată luni în capitala Franței.  Ea și-a asigurat un cec de 50.000 euro și 70 de puncte WTA în urma acestei victorii.