Sporturile la rampă

Articol publicat in sectiunea Sporturi pe data 5 iunie 2015

Mitu s-a oprit în optimi

Jucătoarea Cristina-Andreea Mitu, locul 100 WTA, a fost eliminată de sportiva belgiană Alison Van Uytvanck, numărul 88 mondial, în optimile de finală ale turneului de la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului. Van Uytvanck s-a impus cu scorul de 6-1, 6-3, într-o oră şi șapte minute. Pentru participarea în optimile de finală, Mitu a obţinut 145.000 de euro şi 240 de puncte WTA.

Tecău, în semifinale la Roland Garros

Perechea Horia Tecău/Katarina Srebotnik (România/Slovenia) s-a calificat la începutul săptămânii în semifinalele probei de dublu mixt din cadrul turneului de la Roland Garros, al doilea Grand Slam al anului. Tecău şi Srebotnik au învins în sferturile de finală, cu scorul de 6-3, 6-2, cuplul Maria Jose Martinez Sanchez/Robert Lindstedt (Spania/Suedia).

Natea, argint la European Open

Sportivul Daniel Natea a câştigat duminică medalia de argint la categoria +100 de kilograme din cadrul European Open, competiţie desfăşurată la Cluj, se arată într-un comunicat remis mass-mediei de către Federaţia Română de Judo. Natea a fost învins în finală de georgianul Onise Bughadze, care, în primul tur, trecuse de Vlăduţ Simionescu.

România, pe 3 la Torino

Echipa feminină de gimnastică a României s-a clasat sâmbătă pe locul 3 la Trofeo Torino, competiţie câştigată de Rusia, urmată pe podium de Italia. Pe prima poziţie s-a clasat echipa Rusiei (224,850 puncte), urmată de Italia (218,000), iar Columbia a fost pe locul 4 (207,650), toate echipele aliniind câte şase gimnaste în concurs, în timp ce Diana Bulimar nu a mai concurat pentru România.

A murit Vladimir Arnautovici

Vladimir Arnautovici, antrenorul campioanei CSU Ploieşti, a încetat din viaţă sâmbătă dimineaţă, într-o clinică din Belgrad. Din postura de jucător şi antrenor al prahovenilor, Vladimir Arnautovici a cucerit opt titluri de campion, trei Cupe ale României şi o Supercupă, conducând echipa ploieşteană către cel mai de succes sezon european din istorie, prin atingerea fazei „Last 32”, în EuroCup.

Danube Delta Rally, la Tulcea

Judeţul Tulcea va găzdui, la sfârşitul săptămânii viitoare, în perioada 4-6 iunie, cea de-a XVI-a ediţie a Danube Delta Rally, competiţie cu un număr record de echipaje, 11 dintre acestea fiind înscrise în lupta pentru podiumul European Rally Trophy. Danube Delta Rally – 2015 va conta atât ca etapă, a V-a, în FIA European Rally Trophy, cât şi ca etapă, a III-a, în Campionatul Naţional de Raliuri – Dunlop.

Dinamo, bronz la handbal

Echipa de handbal masculin Dinamo Bucureşti a câştigat pe teren propriu medalia de bronz a Ligii Naţionale, după ce a învins formaţia Potaissa Turda, cu scorul de 41-24 (21-10), în cea de-a doua partidă din trei programate în finala mică. În primul meci al finalei mici, disputat la Turda, Dinamo s-a impus cu scorul de 35-26 (18-12), iar succesul de atunci a dus scorul la 2-0, oferind medalia celor de la Dinamo.