Sporturile la rampă

Articol publicat in sectiunea Sporturi pe data 19 iunie 2015

Halep, cu Broady

Britanica Naomi Broady, locul 224 WTA, beneficiară a unui wild card, a învins-o cu scorul de 6-3, 6-4 pe croata Ajla Tomljanovici, locul 79 WTA, și s-a calificat în manșa a doua a turneului de la Birmingham, fază în care va evolua cu Simona Halep, locul 3 WTA, principala favorită. Halep și Broady nu s-au mai întâlnit până în prezent. Broady nu are rezultate notabile în circuitul WTA.

Niculescu a pierdut

Jucătoarea de tenis Monica Niculescu, locul 61 WTA, a fost învinsă cu scorul de 1-6, 6-4, 6-2, de sportiva croată Ana Konjuh, locul 87 WTA, în finala turneului WTA de la Nottingham. Jucătoarea în vârstă de 17 ani și jumătate s-a impus după o oră și 50 de minute, reușind să-și treacă în palmares primul titlu WTA din carieră. Ea a pierdut în fața româncei primul set la această competiție.

Adversar facil?

Echipa națională de handbal masculin a României va întâlni, în play-off-ul Campionatului European din 2018, pentru calificarea în turul II al preliminariilor, una dintre formațiile Turciei, Israelului sau Finlandei. Potrivit anunțului EHF, Turcia, Israel și Finlanda au fost echipele cu cel mai slab punctaj din grupele de calificare la CE din 2016, meciurile încheindu-se duminică seară.

Am trecut de Spania

Reprezentativa de rugby a României a învins pe stadionul Arcul de Triumf, cu scorul de 35-9 (16-3), selecționata Spaniei, în prima etapă a celei de-a noua ediții a World Rugby Nations Cup 2015. În primul meci de vineri, Argentina Jaguars a învins formația Namibiei, scor 30-10 (17-10). În etapa a doua a competiției, la 17 iunie, au avut loc meciurile Argentina Jaguars-Spania și România-Namibia.

Pe 4 la Europene

Echipa masculină de sabie a României, formată din Tiberiu Dolniceanu, Alin Badea, Ciprian Gălățanu și Iulian Teodosiu, a încheiat pe locul patru la Campionatele Europene de scrimă de la Montreux (Elveția), informează site-ul oficial al competiției. România a fost învinsă, în finala mică, cu scorul de 45-31, de formația Ungariei, după ce în semifinale cedaseră cu Italia, 32-45.

Năstase, operat

Fostul jucător de tenis Ilie Năstase a fost operat săptămâna trecută într-un spital privat din Capitală, pentru o hernie inghinală, au declarat surse medicale. Hernia inghinală este o afecțiune în care organele intra-abdominale sau o parte a intestinului subțire apar la suprafața peretelui abdominal, sub piele, printr-o zonă slabă a mușchilor abdominali.

Înfrângere umilitoare

Echipa națională de polo juniori a României a fost învinsă de reprezentativa Ungariei, cu scorul de 18-3, în al treilea meci din grupa B, la Jocurile Europene de la Baku, și va juca cu Serbia, pentru calificarea în sferturile de finală ale competiției. În primele două partide, tricolorii mici au învins Azerbaidjan, cu 9-6, și au pierdut cu Germania, cu 5-10, astfel că au doar 3 puncte.