Sporturile la rampă

Articol publicat in sectiunea Sporturi pe data 26 iunie 2015

Begu, eliminată la Eastbourne

Jucătoarea de tenis Irina-Camelia Begu, locul 30 WTA, a fost învinsă cu scorul de 6-4, 6-2, într-o oră și 14 minute, de sportiva cehă Barbora Strycova, locul 28 WTA, în primul tur al turneului Premier de la Eastbourne. Begu va primi 3.000 de dolari și un punct WTA pentru prezența în primul tur la Eastbourne. Alexandra Dulgheru a pierdut și ea, 1-6, 1-6 cu americanca Irina Falconi.

Copil, turul 2 la Wimbledon

Marius Copil, locul 186 ATP, l-a învins cu scorul de 6-3, 7-6 (4), pe Jason Jung din Taiwan, locul 209 ATP, într-un meci de o oră și 21 de minute din primul tur al calificărilor turneului de la Wimbledon, al treilea Grand Slam al anului. Copil va juca împotriva francezului Vincent Millot, locul 213 ATP, care l-a eliminat pe principalul favorit al calificărilor, belgianul Kimmer Coppejans, locul 97 ATP, cu scorul de 6-3, 2-6, 6-3.

Mergea și Tecău, pe 15 și 7

Tenismenul Florin Mergea, care a ajuns în finala turneului de la Halle alături de indianul Rohan Bopanna, se menține pe locul 15, cu 4.150 de puncte, în clasamentul ATP de dublu dat publicității luni, informează site-ul atpworldtour.com. Horia Tecău, care a ajuns până în semifinalele turneului de la Halle alături de olandezul Jean-Julien Rojer, se menține pe locul 7, cu 5.310 puncte.

În liga a doua la atletism

România a rămas în eșalonul secund al Campionatului European de atletism pe echipe, după ce s-a clasat pe locul 9, cu 226,5 puncte, la competiția disputată la Heraklion. În eșalonul superior au promovat Cehia (351 de puncte), Grecia (327 de puncte) și Olanda (299,5 puncte), în timp ce formațiile Estoniei (216 puncte), Lituaniei (214,5 puncte) și Letoniei (169,5 puncte) au retrogradat în eșalonul al treilea.

Argint la aerobică

Echipa României de gimnastică aerobică a cucerit, în weekend, medalia de argint în proba de grup, la Jocurile Europene de la Baku. Echipa, formată din gimnaștii Lavinia Panaete, Bianca Gorgovan, Dacian Barna, Gabriel Bocșer și Lucian Săvulescu, a încheiat cu un total de 21,094 puncte, cu care a cucerit medalia de argint. În calificări, echipa tricoloră a obținut tot un punctaj de 21,094 puncte.

Liga Campionilor, cu Minaur

Federația Europeană de Handbal a anunțat noul sistem de desfășurare al Ligii Campionilor la masculin, cu 28 de echipe, față de 24 câte erau până acum, între acestea numărându-se și campioana României, Minaur Baia Mare. Meciurile din grupe vor începe în 16 septembrie, în timp ce turneul preliminar, cu participarea a patru echipe, este programat la începutul lunii septembrie.

Am surclasat Namibia

Echipa națională de rugby a României a învins pe stadionul Național Arcul de Triumf, cu scorul de 43-3 (17-3), reprezentativa Namibiei, în etapa a II-a a World Nations Cup, informează pagina de Facebook a Federației Române de Rugby. În ultima etapă vor avea loc partidele Spania-Namibia (ora 17.00) și România-Argentina Jaguars (ora 20.00).