Sporturile la rampă

Articol publicat in sectiunea Sporturi pe data 10 iulie 2015

Bute boxează în august

Pugilistul Lucian Bute a anunţat pe pagina sa de Facebook că următorul său meci va avea loc în data de 15 august, la Montreal, el precizând că este foarte motivat după aproape un an şi jumătate de pauză. Pugilistul român a avut ultimul meci oficial în ianuarie 2014, când a fost învins la puncte de canadianul Jean Pascal. Lucian Bute ar fi trebuit să boxeze în data de 6 decembrie 2014, cu Roberto Bolonti.

În sferturi la dublu

Perechea Horia Tecău/Jean Julien Rojer (România/Olanda), cap de serie numărul 4, s-a calificat luni în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon, după ce a învins cuplul Lleyton Hewitt/Thanasi Kokkinakis (Australia), scor 7-6 (7/9), 6-3, 7-6 (7/1). Calificarea în sferturi la dublu este recompensată la Wimbledon cu un premiu total de 43.000 de lire sterline.

Un american la Steaua

Baschetbalistul american Chris Cooper este noul jucător al formaţiei Steaua CSM Eximbank Bucureşti, alături de care va evolua şi în Eurocup în sezonul 2015-2016, potrivit anunţului clubului. Chris Cooper (25 de ani, 2,05 metri) a jucat în sezonul trecut la CSU Ploieşti, cu care a cucerit titlul naţional şi Supercupa României, dar echipa nu s-a mai înscris în Liga Naţională din cauza problemelor financiare.

Larisa Florian, bronz la Universiadă

Sportiva Larisa Florian a obţinut medalia de argint la categoria 52 de kilograme, în competiţia de judo de la Universiada din Gwangju (Coreea de Sud). În primul tur al competiţiei, Larisa Florian a învins-o pe Faisa Aishahine (Algeria), în sferturile de finală a trecut de Nica Antonis (Belgia), pentru ca în semifinale să o învingă şi pe rusoaica Anna Dmitrieva. Larisa Florian a fost învinsă prin ippon de Mako Uchio.

Grupă grea

Naţionala de baschet feminin a României va evolua în grupa preliminară H a Campionatului European din 2017, găzduit de Cehia, cu Turcia, Israel şi Bosnia, potrivit tragerii la sorţi de la Munchen. România va juca în grupa H, cu Turcia, Israel şi Bosnia, prima clasată din fiecare grupă şi încă şase echipe de pe locul 2 cu cea mai bună linie de clasament urmând a se califica la turneul final al Campionatului European.

Bronz pentru Simionescu

Sportivul Vlăduţ Simionescu a cucerit medalia de bronz a categoriei plus 100 de kilograme în competiţia de judo din cadrul Universiadei de la Gwangju. El l-a învins în primul tur pe Po-Yen Lee (Taipei), în sferturi a trecut de estonul Juhan Mettis, iar în semifinale a cedat în faţa japonezului Hisayoshi Harasawa. A luptat pentru medalia de bronz cu Yelaman Yergaliyev (Kazakhstan), învins prin ippon.

Premiați

Comitetul Olimpic şi Sportiv Român îi va premia pe sportivii români care s-au clasat pe primele şase locuri la prima ediţie a Jocurilor Europene de la Baku, se arată într-un comunicat al COSR remis mass-media. Echipa olimpică a României a obţinut la ediţia inaugurală a Jocurilor Europene trei medalii de aur, cinci de argint, patru de bronz, două locuri 4, nouă locuri 5 şi două locuri 6.