Sporturile la rampă

Articol publicat in sectiunea Sporturi pe data 31 iulie 2015

Simona se menține pe 3

Jucătoarea de tenis Simona Halep se menţine pe locul trei, cu 5.151 puncte, în clasamentul WTA, conform ierarhiei ce a fost anunţată luni pe site-ul wtatennis.com. Irina-Camelia Begu a urcat o poziţie şi se află pe locul 29, 1.557 de puncte, în timp ce Monica Niculescu a coborât de pe locul 38 pe 39, cu 1.295 de puncte. Primele două locuri sunt ocupate de Serena Williams și Maria Sharapova.

România, bătută la FOTE

Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă de reprezentativa Rusiei, cu scorul de 23-20 (14-10), în primul meci din grupa B la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE), care se desfăşoară la Tbilisi între 26 iulie şi 1 august. Echipa României, antrenată de Mariana Tîrcă şi Luminiţa Huţupan-Dinu, va mai evolua în grupa B cu echipele Cehiei şi Georgiei.

Aur la 400m

Înotătoarea Maria Claudia Gâdea a câştigat medalia de aur în proba de 400 metri mixt din cadrul festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE), competiţie care are loc la Tbilisi, informează COSR. Gâdea a câştigat proba cu timpul de patru minute, 53 de secunde şi 87 sutimi. Rezultatul este o surpriză, iar acesta este cu atât mai important cu cât nimeni nu se aștepta la o asemenea evoluție.

Tecău, pe 5 la dublu

Tenismanul Horia Tecău se menţine pe locul 5 în clasamentul ATP de dublu, cu 7.130 de puncte, conform ierarhiei ce a fost anunţată la începutul săptămânii pe site-ul atpworldtour.com. De asemenea, Florin Mergea se menţine pe poziţia a opta, cu 4.520 de puncte. În top 100 la dublu se află şi Adrian Ungur, care a coborât o poziţie şi se află pe 95, cu 729 de puncte.

România, în optimi

Echipa naţională de handbal masculin tineret a României a fost învinsă de reprezentativa Spaniei, cu 23-18, în ultimul meci din grupa B a Campionatului Mondial din Brazilia şi a încheiat pe locul secund, urmând să joace în optimile de finală cu Tunisia. România a înregistrat următoarele rezultate: Portugalia, 26-26, Serbia, 21-21, Qatar 32-31, Angola 39-29 şi Spania 23-28.

Iordache, campion la tir sportiv

Dragomir Iordache, de la CS Politehnica Iaşi, a terminat pe primul loc al probei 60 focuri poziţia culcat, distanţă 50m, calibru 5.6 mm, la Campionatele Europene de Tir Sportiv probe de glonţ.  În finală Iordache s-a poziţionat încă de la prima serie de 3 focuri pe primul loc şi a reușit cu un total de 209.1 puncte să doboare şi recordul modial şi european de 207.6 puncte.

Patru rame, aur

Echipajul de patru rame fără cârmaci format din Dumitru Mariuc, Neculai Aniculesei, Dănuţ Viorel Rusu şi Alexandru Cosmin Macovei a câştigat medalia de aur la Campionatele Mondiale de canotaj pentru tineret, la Plovdiv. Cei patru români au încheiat proba cu timpul 06:10.640. Pe locul 2 s-a clasat un echipaj din Marea Britanie (06:13.070), iar poziţia a treia a fost ocupată de Canada (06:13.440).