Sporturile la rampă

Articol publicat in sectiunea Sporturi pe data 8 octombrie 2015

România trece de Canada

Reprezentativa de rugby a României a învins la Leicester selecţionata Canadei, cu scorul de 17-15 (0-8), în cel de-al treilea meci al „Stejarilor” în grupa D de la Cupa Mondială din Anglia. Pentru România au marcat Mihai Macovei (două eseuri) şi Florin Vlaicu (două transformări, o lovitură de penalitate). Canada primește și bonusul ofensiv pentru că a pierdut la o diferență redusă.

Halep a fost nominalizată

Jucătoarea de tenis Simona Halep a fost nominalizată la lovitura lunii septembrie de către site-ul WTA, cu un punct câştigat în meciul disputat cu sportiva britanică Johanna Konta, în optimile de finală ale turneului de la Wuhan. Alături de româncă mai sunt nominalizate Ana Ivanovici, Agnieszka Radwanska, Maria Şarapova şi Johanna Konta, ultima cu un punct câştigat în meciul cu Venus Williams.

Howells și-a prelungit contractul

Galezul Lynn Howells şi-a prelungit pentru încă 2 ani contractul cu Federaţia Română de Rugby, iar apoi vrea să rămână într-o funcţie de consilier. Howells a preluat naţionala României după Cupa Mondială din 2011, iar contractul său expira la finalul competiţiei din Anglia. Howells speră să califice România automat la ediţia din Japonia, din 2019, prin victoriile cu Canada și Italia.

Halep a revenit în țară

Jucătoarea română de tenis Simona Halep a revenit în țară și a început recuperarea după accidentarea suferită la tendonul lui Ahile în timpul turneelor din Asia, a anunțat numărul 2 mondial pe pagina sa de Facebook. Simona Halep vizează acum participarea la Turneul Campioanelor de la Singapore (25 octombrie-1 noiembrie), unde va fi principala favorită.

Tecău se menține pe 4

Horia Tecău, care şi-a asigurat săptămâna trecută participarea la Turneul Campionilor, se menţine pe locul 4 în clasamentul ATP de dublu, cu 6.540 de puncte, informează atpworldtour.com. Florin Mergea a urcat două poziţii şi se află pe locul 13 în ierarhia de dublu, cu 4.700 de puncte. La simplu, cel mai bine clasat român este Marius Copil, care a urcat două locuri şi se află pe 158, cu 336 de puncte.

Samara, aur la Europene

Jucătoarea de tenis de masă Elizabeta Samara a câştigat în weekend medalia de aur în proba de simplu la Campionatele Europene de la Ekaterinburg, informează site-ul oficial al competiţiei. Elizabeta Samara, în vârstă de 26 de ani, a câştigat în premieră medalia de aur în proba de simplu la Campionatele Europene, ea pierzând finala de dublu, disputată alături de Georgina Pota, din Ungaria.

Kimeli câștigă maratonul bucureștean

Sportivul kenyan Patrick Kimeli a câştigat maratonul de la Bucureşti, competiţie disputată pe distanaţa de 42,195 km, cu timpul 2 ore, 13 minute şi 15 secunde. El a fost urmat de Bonza Gonfa (Etiopia -2.17:43) şi Cosmas Kaigen (Kenya -2.19:7). La feminin s-a impus Zeritu Wakjra (Etiopia – 2.48:5), urmată de Shewye Deebelu (Etiopia – 2.49:04) şi Gladys Otero (Kenya- 2.49: 26).