Sporturile la rampă

Articol publicat in sectiunea Sporturi pe data 13 noiembrie 2015

Dulgheru, optimi la Dubai

Alexandra Dulgheru, locul 57 WTA, şi cap de serie numărul 1, s-a calificat în optimile de finală ale turneului ITF de la Dubai, dotat cu premii totale de 75.000 de dolari, informează itftennis.com. Dulgheru a trecut de italianca Martina Caregaro, locul 278 mondial, scor 6-7 (6), 6-3, 6-2. În optimi, Dulgheru va juca în compania sportivei ruse Valentina Nakinenko, din Rusia, locul 285 mondial.

Endre Kosa s-a sinucis

Fostul hocheist Endre Kosa, fost component al echipei Sport Club Miercurea Ciuc, a încetat din viaţă după ce a căzut de la etajul 10 al unui bloc din Miercurea Ciuc. Surse din anturajul sportivului au declarat că acesta ar fi suferit o depresie, după ce a încetat să mai joace hochei. Endre Kosa a fost de nouă ori campion al României cu Sport Club Miercurea Ciuc şi a câştigat o dată Liga Mol.

Tecău, pe 5 la dublu

Horia Tecău, sfertfinalist la Mastersul de la Paris alături de olandezul Jean-Julien Rojer, se menţine pe locul 5 în clasamentul ATP de dublu, el având 6.070 de puncte, informează site-ul atpworldtour.com. Tot în clasamentul de dublu, Florin Mergea a urcat de pe poziţia 15 pe 14, cu 4.640 de puncte, după ce a ajuns în sferturi de finală la Mastersul de la Paris, alături de indianul Rohan Bopanna.

Cahill este antrenorul Simonei

Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 2 WTA, a anunţat pe pagina sa de Facebook că australianul Darren Cahill va deveni din ianuarie 2016 antrenorul ei personal. Simona Halep şi Darren Cahill au colaborat începând cu luna martie a acestui an, în cadrul programului adidas, iar specialiștii consideră că aceasta este cea mai bună decizie pe care o putea lua jucătoarea noastră.

Argint și bronz

Gimnasta Larisa Iordache a câştigat Turneul Memorial „Artur Gander” din Elveţia, iar Diana Bulimar a cucerit medalia de bronz, în timp ce Marius Berbecar a ocupat locul 11, din 12 participanţi în competiţia masculină. În competiţia masculină, Marius Berbecar a încheiat pe locul 11 (50,750) din 12 participanţi, medalia de aur revenind sportivului Oleg Verniaiev (Ucraina, 61,800).

A treia victorie

ACS Energia Târgu Jiu a învins formația kazahă BC Astana, cu scorul de 89-72 (24-14, 28-19, 17-19, 20-20) pe teren propriu, și a obținut astfel a treia sa victorie consecutivă în Grupa K a FIBA Europe Cup la baschet masculin. Cel mai bun om de pe teren a fost americanul Porter Troupe, cu 31 puncte, șapte recuperări și cinci pase decisive pentru Energia, potrivit site-ului oficial al competiției.

Rezultat imens

Antrenorul lui CSM București, Kim Rasmussen, a declarat că egalul obținut în deplasare, cu deținătoarea trofeului Ligii Campionilor, Buducnost Podgorica, este „un rezultat uriaș” pentru echipa sa. Echipa feminină de handbal CSM București a încheiat la egalitate, 23-23, partida din deplasare cu actuala campioană europeană, Buducnost Podgorica, din cadrul Grupei D a Ligii Campionilor.