Sporturile la rampă

Articol publicat in sectiunea Sporturi pe data 1 aprilie 2016

Niculescu merge în sferturi

Perechea Niculescu/Margarita Gasparian a învins în două seturi 6-4, 6-2, cea mai bună pereche de dublu feminin din lume, Martina Hingis /Sania Mirza, şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Miami. Pentru calificarea în semifinalele competiţiei cuplul Niculescu/Gasparin(România/Rusia) va juca împotriva perechii Vania King/Alla Kudriavţeva (SUA/Rusia).

Ușeriu a sosit la București

Câştigătorul maratonului ”6633 Ultra” de la Polul Nord, Tiberiu Uşeriu, a fost întâmpinat pe Aeroportul Internaţional ”Avram Iancu” Cluj, la sosirea în ţară, de peste 100 de persoane, sportivul spunând că recomandă oamenilor să îşi urmeze visele. Tiberiu Uşeriu a sosit miercuri seară în jurul orei 23 de la Londra, fiind întâmpinat și de fratele său, Alin.

Trei la semimaraton

În Ţara Galilor, la Cardiff, se va desfăşura Campionatul Mondial de semimaraton. Într-o probă în care România a performat mereu la cel mai înalt nivel mai ales prin câteva fondiste de top tricolore, la Cardiff delegaţia noastră va fi  reprezentată de trei atleţi: Nicolae Alexandru Soare, Claudia Paula Todoran şi Alina Andreea Piscu. Ion Bură va fi conducătorul delegaţiei, Cristina Alexe şi Narcis Seişanu, antrenori.

Spre calificare

Handbalul românesc a intrat într-una din cele mai importante săptămâni din ultimii ani, la nivel de cluburi. Două echipe, CSM Bucureşti şi HCM Baia Mare, vor evolua în aceste zile pentru calificarea în turneul Final 4 al Ligii Campionilor la handbal feminin. Formaţia bucureşteană a strâns rândurile şi va intra în lupta cu Rostov-Don cu tot ce are mai bun la dispoziţie.

Probleme la Baia Mare

HCM Baia Mare se pregăteşte de unul dintre cele mai importante jocuri din istoria clubului, partida cu Buducnost din sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Jocul tur se desfăşoară sâmbătă, pe teren propriu, de la ora 14:00, iar acesta ar trebui să fie un motiv de sărbătoare pentru toată lumea. Însă situația la echipă este grea pentru că jucătoarele nu sunt plătite de mai bine de 3 luni.

AC Sepsi este campioană

ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe a câştigat primul titlu de campioană naţională la baschet feminin, după ce a învins-o în deplasare pe CS Universitatea Alba Iulia, scor 86-53 (19-11, 19-17, 26-15, 22-10), în meciul al treilea al finalei Ligii Naţionale. ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe a ratat anul trecut titlul în faţa echipei CSM Târgovişte, după ce a condus cu 2-0 în finală, dar a pierdut următoarele trei meciuri.

Aur la Tbilisi

Judoka Monica Ungureanu (CS Dinamo) a cucerit medalia de aur la Grand Prixul de la Tbilisi, în cadrul categoriei 48 kg. În finală Monica a învins-o prin ippon pe Taciana Lima (Guinea Bissau). Cu cele 300 de puncte câştigate acum, Monica şi-a consolidat locul în ierarhia mondială, astfel că este ca şi calificată la JO de la Rio. Linia finală se va trage la 30 mai.