Stancu, gol cu Galata

Articol publicat in sectiunea Stranieri pe data 23 decembrie 2013

516 bogdan stancuSe poate spune ca Stancu s-a razbunat pe fosta sa echipa, Galatasaray. Titularizat la Genclerbirligi, Stancu a maracat singurul gol al echipei sale intr-o remiza, 1-1, extrem de pretioasa pentru echipa sa. Stancu a adunat astfel sapte goluri la Gencler, acelasi numar de goluri marcare si de un Drogba sau Burak Yilmaz pentru Galatasaray.

Titularizat de Mehmet Ozdilek, Stancu a deschis scorul in minutul 6, reluand in plasa Galatei dupa o pasa primita de la Petrovic.  Fostul stelist a trimis spre coltul lung, fara mari sanse pentru portarul advers. N-a fost insa golul, pentru ca Drogba, cine altul, a egalat in minutul 54. Dupa remiza din meciul cu Galatasaray, Gencler ramane pe locul 14 in Turcia, cu doar 15 puncte.

Transferat la Genclerbirligi la inceputul acestui sezon, Stancu a ajuns astfel la cota sapte in clasamentul golgheterilor. Cu golul reusitel urca pe locul 5 in topul golgheterilor Super Lig, la egalitate cu Pierre Webo (Fenerbahce), Burak Yilmaz (Galatasaray) si Didier Drogba (Galatasaray). Lideri sunt marocanul Aatif Chahechouhe (Sivasspor) si portughezul Hugo Almeida (Besiktas), ambii cu cate noua goluri, deci deloc departe de roman.

In 2011, Galatasaray platea 5.000.000 de euro pentru Bogdan Stancu, jucator care evolua pe atunci la Steaua. Fie din motive legate de club, fie de acomodare, Stancu a fost cedat apoi la Orduspor, care a platit 2,5 milioane euro pentru serviciile sale.

Etichete: , , , ,