• Lazăr marchează pentru Salonic
  • Pantilimon a câștigat Cupa Ligii
  • Rusescu, asistent la gol

Maxim, cel mai slab

Mijlocaşul lui VfB Stuttgart, Alexandru Maxim, a fost desemnat cel mai slab jucător al etapei a 23-a din campionatul Germaniei, după ce a ratat o ocazie cu poarta goală în meciul pierdut, 1-2, cu Eintracht Frankfurt, informează site-ul sportal.de. Alexandru Maxim a jucat până în minutul 81 şi a dat pasa decisivă la golul marcat de Harnik.

Raț, co-autor la gol

Răzvan Raţ a fost co-autor la golul marcat de Larrivey în meciul câştigat de Rayo Vallecano, scor 1-0, în weekend, pe teren propriu, în faţa echipei Valencia, în etapa a XXVI-a a campionatului Spaniei. Unicul gol al meciului a fost marcat cu capul de Larrivey, în minutul 61, după o centrare de la Răzvan Raţ, integralist în această partidă.

Tavria a plecat în Turcia

Situaţia tensionată din Crimeea îşi pune amprenta şi pe sportul ucrainean: după ce mii de militari ruşi au fost trimişi în regiunea autonomă ucraineană, echipa Tavria Simferopol, la care evoluează Lucian Burdujan, a plecat în Antalya. Oficialii echipei au preferat să stea la adăpost și, cu ei, să pună la adăpost și întreaga echipă în ideea în care campionatul se va relua după liniștirea situației.

Lazăr marchează pentru Salonic

Fotbalistul echipei PAOK Salonic, Costin Lazăr, a înscris un gol în meciul terminat la egalitate, în weekend, scor 2-2, în faţa formaţiei Ergotelis, în etapa a XXVII-a a campionatului Greciei. Lazăr a deschis scorul, în minutul 2. Celălalt gol al oaspeţilor a fost marcat de Salpingidis ’47. PAOK Salonic se află pe locul 3 în clasamentul  Greciei, cu 55 de puncte. Lider este Olympiakos, cu 74 de puncte.

Pantilimon a câștigat Cupa Ligii

Manchester City a câştigat duminică finala Cupei Ligii Angliei cu Sunderland, scor 3-1. Pantilimon a fost integralist şi a avut o prestaţie bună. Deși a luat gol în primele 10 minute de joc, portarul nostru a reușit să-și revină repede din șocul psihic și și-a ajutat echipa să aducă acasă un nou trofeu pentru vitrina clubului. Urmează să vedem dacă la vară Pantilimon nu va alege să plece unde i se asigură postul.

Rusescu, asistent la gol

Sporting Braga, cu Raul Rusescu integralist, a fost învinsă, în deplasare, cu scorul de 2-1, de cei de la Sporting Lisabona, într-un meci contând pentru etapa a XXI-a a campionatului Portugaliei. Pentru Sporting Braga a marcat Rui Patricio în ’37, iar pentru Lisabona au înscris Jefferson, în ’71, şi Slimani, în ’74, semnând înfrângerea echipei atacantului român.