• Românii merg în Bulgaria
  • Lucescu nu pleacă
  • Maxim ar putea deveni rezervă

Dan Petrescu, peste ȚSKA

Dinamo Moscova a trecut cu 4-2 de ŢSKA Moscova şi s-a apropiat la doar un punct de podiumul campionatului din Rusia. Echipa lui Dan Petrescu a revenit extraordinar în partea secundă a meciului, după ce a fost condusă la pauză cu 2-0, marcând de patru ori în 20 de minute. Oaspeţii au marcat prin Doumbia, în minutele 12 şi 43. După pauză au înscris Kuranyi (49), Samba (59) şi Zhirkov (62 şi 69).

Stoian, lăudat

Atacantul echipei Chievo Verona, Alberto Paloschi, a declarat, duminică, după victoria din partida cu Genoa, scor 2-1, că mijlocaşul Adrian Stoian a făcut un meci mare, informează site-ul calcionews24.com. Românul Adrian Stoian a jucat 70 de minute în partida pe care a câştigat-o Chievo Verona. Stoian a obţinut, în minutul 5, penalty-ul prin care Paloschi a deschis scorul.

Roma, după Rusescu și Stancu?

Bogdan Stancu şi Raul Rusescu, cei mai buni atacanţi ai Stelei în ultimii ani, sunt în momentul actual doi dintre cei mai în formă fotbalişti ofensivi români. Evoluţiile foarte bune ale acestora din ultimele luni, la Genclerbirligi și Braga, nu au trecut neobservate. Potrivit presei europene, AS Roma i-a inclus pe cei doi pe o listă lărgită de posibili jucători care să facă obiectul unui transfer în vară.

Românii merg în Bulgaria

Botev Plovdiv a câştigat cu 4-1 meciul contra lui Lokomotiv Sofia, în etapa a 26-a a primei ligii din Bulgaria. Jucătorii cumpăraţi de Botev Plovdiv din Liga 1 în această iarnă au avut un rol decisiv în victoria obţinută în faţa celor de la Lokomotiv Sofia. Luchin, Curtean, Hamza şi Dore au fost trimişi pe teren încă din primul minut, în timp ce Alexandru Benga a fost doar rezervă.

Lucescu nu pleacă

Deşi presa ucraineană susţine că trupele ruseşti înaintează spre graniţa cu Ucraina, aflată la câteva zeci de kilometri de oraşul Doneţk, Mircea Lucescu, antrenorul lui Şahtior, a declarat că nu va părăsi oraşul şi că aşteaptă reluarea campionatului. Este și acesta un semn al riscurilor pe care și le asumă mereu Mircea Lucescu, riscuri care uneori i-au adus suficiente adversități.

Maxim ar putea deveni rezervă

În ciuda faptului că este printre cei mai buni pasatori din Bundesliga, cu 10 pase de gol, Maxim nu traversează deloc o formă bună. Mai mult, el a fost desemnat de sportal.de cel mai slab jucător al etapei a 23-a şi, fără să vrea, a dat alarma în rândul conducătorilor şvabilor. Astfel, Maxim ar putea ajunge rezervă în urma măsurilor care se vor lua la club, postură ce-l poate îndepărta de națională.

Autor articol: Bogdan Constantinescu