• Românii merg în Bulgaria
  • Lucescu nu pleacă
  • Maxim ar putea deveni rezervă

Doar patru titulari

Puţini stranieri și nici aceia nu prea joacă, iar asta nu este deloc o veste bună pentru selecţionerul Victor Piţurcă. Doar Marica, Raţ, Nicoliţă şi Stoian au fost titulari în campionatele de clasă ale Europei (Spania, Anglia, Franţa, Italia), iar alţi cinci au evoluat din primul minut în campionate mai slab cotate (Turcia, Portugalia, Grecia, Bulgaria) decât cele de mai sus.

Bourceanu, titular

Alexandru Bourceanu a fost titular în partida câştigată de Trabzonspor în deplasarea de la Sivasspor, formaţie antrenată de Roberto Carlos. 4-0, golurile au fost înscrise de Yumlu, Adin, Paulo Henrique şi Hurmaci. Bourceanu a fost înlocuit în minutul 68 de Aydogdu. Fostul stelist a luat în minutul 32 și un cartonaş galben. Trabzonspor se află pe locul 4 în Turcia, cu 14 puncte mai puţin faţă de lider.

Chiricheș, iertat

Înlocuirea lui Villas Boas cu Tim Sherwood nu a adus nimic nou, iar ultimele două înfrângeri cu Chelsea şi Arsenal i-ar putea fi fatale actualului manager, anunţă cei de la The Guardian. „Au existat eşecuri pe linie la toate nivelele. Lamela, care a costat 35 milioane de euro, a jucat doar trei partide, Etienne Capoue a avut evoluţii oscilante, iar Chiricheş a avut probleme mari din cauza accidentărilor”, spun englezii.

Remiză la debut

Contra şi-a făcut debutul în Primera Division într-un meci mai greu decât ar fi crezut. Getafe a primit replica echipei Granada, într-o partidă care putea însemna șansa la supravieţuirea gazdelor în La Liga. Marica a deschis scorul cu un gol extraordinar şi a dat și pasa decisivă la golul trei al gazdelor, dar Getafe a trebuit să se mulţumească cu remiza, 3-3.

Director sportiv în Serie D

Fratele lui Ilie Dumitrescu, Bogdan Dumitrescu, este director sportiv la o echipă din Serie D din Italia. Patronul lui Licata Calcio, o echipă din Sicilia, a anunţat că fratele fostului internaţional român se va ocupa cu managementul sportiv al clubului. Misiunea este una destul de dificilă: Licata ocupă locul 17, penultimul în Grupa I din Serie D, cu doar 13 puncte acumulate în 26 de etape.

Fanii îl vor pe Rusescu

Rezultatele Sevillei din ultima vreme, adică trei victorii şi o remiză, au mai domolit din furia suporterilor. Aceștia declanşaseră în spaţiul virtual o mică revoluţie în legătură cu cedarea lui Rusescu la Braga. Bacca şi Gameiro erau într-un con de umbră, iar fanii grupării andaluze au considerat ca fiind o mare greşeală din partea lui Unai Emery renunţarea la român, aceasta fiindu-le și acum părerea.

Autor articol: Bogdan Constantinescu