• Cociș, decisiv
  • Stancu, în atenția Romei
  • Lucescu, învins de Dnepr

Alexe nu vrea în România

Marius Alexe (24 de ani) vrea să revină pe teren după accidentarea gravă suferită în iarnă. Atacantul împrumutat la Sassuolo, în Serie A, urmează un program special de recuperare la Săftica, fiind aşteptat să fie refăcut 100% în aproximativ 2 luni. Alexe a vorbit despre viitorul său fotbalistic şi nu s-a sfiit să recunoască că vrea să joace în străinătate, excluzând din start întoarcerea în România.

Oli s-a răzbunat

Al Ahli, echipa lui Cosmin Olăroiu, a câştigat cu 3-2 meciul cu Al Ain, derby-ul campionatului din Emiratele Arabe Unite. Sezonul 2012-2013 a fost dominat de scandalul în care a fost implicat Cosmin Olăroiu. Antrenorul român de 44 de ani a plecat de la Al Ain acceptând oferta lui Al Ahli. Suspendare de 6 luni, 3 luni de închisoare cu suspendare pentru el și, acum, răzbunarea de pe teren.

A doua înfrângere pentru Contra

Getafe a pierdut în deplasarea de la Bilbao (0-1) al doilea meci de la sosirea lui Cosmin Contra pe banca tehnică. După 3-3 cu Granada în runda de dinainte, antrenorul român rămâne cu un punct cucerit în Primera Division şi aşteaptă încă prima victorie, echivalentă cu o gură de oxigen absolut necesară pentru o formaţie aflată în acest moment la un singur punct de zona retrogradării.

Cociș, decisiv

Fotbalistul echipei Hoverla Ujgorod, Răzvan Cociş, a înscris unicul gol al partidei câştigate pe propriul teren, 1-0, în faţa formaţiei Karpati Lvov, în campionatul Ucrainei. Cociş a marcat în minutul 20 și a jucat până în minutul 71, când a fost schimbat cu Mykola Vechurko. Tot la Hoverla, Marius Niculae a evoluat până în minutul 90+2, când în locul său a intrat Alexandru Dandea.

Stancu, în atenția Romei

Atacantul Bogdan Stancu a marcat al 13-lea său gol în sezon pentru Genclerbirligi, în meciul de acasă cu Elazigspor. Durmaz a deschis scorul în minutul 16, Stancu a majorat diferenţa în minutul 29. Ozkan a redus din handicap în minutul 58. În minutul 67, Birinci a marcat în propria poartă. Golul îl propulsează pe Stancu pe locul 1 în clasamentul golgheterilor din Turcia, iar AS Roma se interesează de el.

Lucescu, învins de Dnepr

Şahtior Doneţk, antrenată de Mircea Lucescu, a fost învinsă în weekend, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, de Dnepr Dnepropetrovsk, într-un meci din etapa a XIX-a a campionatului Ucrainei. Golurile au fost marcate de Fedeţki ’45 şi Matheus ’83. Şahtior Doneţk este în continuare lider în campionatul Ucrainei, cu 41 de puncte, și probabil că-i va fi greu să piardă titlul.

Autor articol: Bogdan Constantinescu