• Al-Sadd, favorită la titlu
  • Şahtior merge înainte
  • Niculae, slab

Neşu, integralist

Fundaşul român Mihai Neşu a jucat pe întreaga durată a partidei pe care FC Utrecht a câştigat-o pe teren propriu, scor 2-0, în faţa lui Ajax Amsterdam, în etapa a 16-a din Eredivisie, informează Soccerway. Graţie acestui succes, Utrecht a acumulat 29 de puncte şi a urcat, provizoriu, pe locul patru în clasament, la şase puncte în spatele lui Ajax, care a înregistrat a treia înfrângere stagională şi rămâne pe locul trei.

Dănciulescu marchează

Fostul atacant dinamovist a înscris pentru echipa sa, Hercules Alicante, în etapa a 15-a din a doua ligă spaniolă, în partida de la Cordoba. Vârful de 33 de ani a reuşit astfel să-şi facă un frumos cadou de ziua sa, care a fost luni. Dănciulescu a marcat în minutul 10 al partidei, aducându-şi echipa în avantaj. Danciu-gol a ieşit la pauză, fiind înlocuit cu fundaşul Kiko, după ce echipa sa a rămas în 10 oameni.

Nominalizat

Antrenorul lui Şahtior Doneţk, Mircea Lucescu, a fost nominalizat de forul european de fotbal la titlul de cel mai bun tehnician al anului 2009, după ce a câştigat Cupa UEFA alături de echipa ucraineană, informează site-ul oficial al forului. Lucescu este nominalizat alături de alţi patru antrenori: Josep Guardiola, Sir Alex Ferguson, Laurent Blanc şi Horst Hrubesch.

Al-Sadd, favorită la titlu

Al-Sadd, echipa antrenată de Cosmin Olăroiu, ocupă prima poziţie în clasamentul campionatului din Qatar, având un avantaj de trei puncte faţă de principala contracandidată, Al-Gharafa. Echipa fostului antrenor al Stelei a câştigat cu 3-1 partida cu Al-Sailiya, în timp ce rivalii s-au împiedicat cu 2-3 în meciul cu Al-Wakra. Al-Sadd este considerată favorită, mai ales prin prisma jocului pe care îl prestează.

Şahtior merge înainte

Echipa antrenată de Mircea Lucescu, Şahtior Doneţk, a învins, duminică, în deplasare, pe ultima clasată, Krivbas Krivoi Rog, scor 2-0, într-un meci din etapa a 16-a a campionatului Ucrainei, informează site-ul oficial al clubului. În urma acestui rezultat, echipa lui Lucescu a acumulat 34 de puncte şi a rămas pe locul al doilea al clasamentului, la cinci puncte de liderul Dinamo Kiev.

Niculae, slab

Niculae a fost integralist în eşecul suferit de Auxerre pe propriul teren şi a primit cartonaşul galben în minutul 83. Auxerre a cedat cu 1-3 în faţa celor de la Nancy, iar Daniel Niculae a evoluat şters,  fără să reuşească să mai marcheze. O problemă pentru naţionala României, care nu are la ora actuală un atacant în formă, mai ales prin prisma faptului în care se doreşte o reconstrucţie la aceasta.

Etichete: , , , , ,