• A marcat Gigel Bucur
  • Maxim, rezervă
  • Florescu, supărat

Bourceanu nu a convins

Transferat de la Steaua în iarnă, Alex Bourceanu nu a convins în cele 4 luni petrecute în Turcia. Mijlocaşul a fost folosit în 10 partide, dintre care șapte în campionat. Presa turcă anunţă că viitorul românului este incert. Hami Mandirali, directorul tehnic al lui Trabzonspor, a anunţat planurile echipei pentru sezonul următor, și pe aceasta se pare că figurează și jucătorul român.

Suspendat-neconvocat 2-2

Echipa Espanyol Barcelona a terminat la egalitate în weekend, pe propriul teren, 2-2, cu formaţia Rayo Vallecano, într-un meci care a contat pentru etapa a XXXIII-a a campionatului spaniol, informează AFP. Mijlocaşul Gabriel Torje nu a fost convocat pentru acest meci la Espanyol Barcelona, în timp ce fundaşul Răzvan Raţ de la Rayo Vallecano era suspendat și nu avea drept de joc.

Contra, o nouă înfrângere

Cosmin Contra face tot posibilul să o scape pe Getafe de retrogradare, însă reușita este extrem de grea. Cu Marica titular, formația de lângă Madrid n-a putut să-i ţină piept liderului Atletico. Godin a deschis scorul în minutul 40 cu o lovitură de cap, iar Diego Costa a închis tabela în minutul 84, după ce ratase un penalty în minutul 46. La faza golului, golgheterul lui Atletico Madrid s-a lovit violent de bară.

A marcat Gigel Bucur

Fotbalistul echipei Kuban Krasnodar, Gigel Bucur, a înscris un gol în meciul câştigat în weekend, în deplasare, 2-0, în faţa formaţiei Rubin Kazan, în etapa a XXV-a a campionatului Rusiei. Bucur, care a evoluat până în minutul 80, a marcat în minutul 47. Românul a primit un cartonaş galben, în minutul 77. Kuban Krasnodar se află pe locul 9 în clasamentul campionatului Rusiei, cu 32 de puncte.

Maxim, rezervă

Stuttgart a scos un punct preţios în deplasarea de la Monchengladbach, în cursa pentru evitarea retrogradării. Meciul se anunţa unul extrem de dificil pentru formația condusă de Huub Stevens, contra unei echipe aflată pe locul 4 şi cu obiectiv prezenţa în Liga Campionilor. Din păcate, Alexandru Maxim a fost din nou rezervă şi n-a bifat nici un minut. Mijlocaşul român a jucat excelent etapa trecută, când a fost introdus în minutul 61 al meciului cu Freiburg, la 0-0. Maxim a dat atunci un gol.

Florescu, supărat

Interviul acordat de George Florescu la Moscova a avut drept subiect experienţa acestuia la echipa naţională a României. Încă de la primul său meci, Florescu a jucat cu numărul 10 pe tricou, lucru care a stârnit nemulţumirea microbiştilor care l-au fluierat în partida disputată la Timişoara. „Publicul trebuie să se civilizeze puțin, eu vin dintr-o țară mai civilizată decât România”, spune Florescu despre români.

Autor articol: Bogdan Constantinescu