• Roma, după Rusescu
  • Merge Lucescu la Galata?
  • Stancu se operează

Chiricheș, rezervă

Internaţionalul român a fost încă o dată rezervă pentru trupa lui Sherwood, gafele comise la revenirea după accidentare costându-l. Eliminarea lui Kaboul l-a determinat pe antrenorul londonezilor să îl introducă, iar Chiricheş a avut o evoluţie sigură. La final, fanii au încercat să caute explicaţii pentru sezonul ratat, iar Chiricheş a fost printre puţinii fotbalişti care nu au fost luaţi în colimator.

Bănel, pasă de gol

După un sezon şi jumătate marcat de accidentări, şansa pare să îşi fi întors faţa şi spre mijlocaşul din Făurei. Transferat la Nantes, Nicoliţă a devenit în ultima perioadă o prezenţă constantă în primul „11” al echipei lui Der Zakarian. De doar 9 minute a avut nevoie Bănel pentru a trimite o nouă pasă decisivă pentru unul dintre colegii săi, de această dată la finalizare găsindu-se Vizcarrondo.

Cociș, marcator

Mijlocaşul Răzvan Cociş a marcat un gol în partida pe care echipa sa, Hoverla Ujgorod, a câştigat-o, în weekend, pe teren propriu, cu scorul de 6-0 (3-0), în faţa formaţiei Volin Luţk, în etapa a 28-a a campionatului ucrainean. Cociş, care a jucat tot meciul, a înscris în minutul 72. Atacantul Marius Niculae a intrat pe teren la Hoverla Ujgorod în minutul 75, în timp ce fundaşul Cristian Oros a fost rezervă.

Roma, după Rusescu

Împrumutat de Sevilla la Sporting Braga în această iarnă, Raul Rusescu va reveni la gruparea andaluză la finalul sezonului. Portughezii au ratat şansa de a evolua în Europa League şi nu vor activa clauza de cumpărare de 3 milioane de euro a atacantului român. Presa din Italia anunţă că Rusescu ar putea ajunge în vară la AS Roma, gruparea italiană fiind impresionată de evoluțiile sale.

Merge Lucescu la Galata?

Mircea Sandu a declarat că Mircea Lucescu o va prelua din vară pe Galatasaray Istanbul, susţinând că tehnicianul român are nevoie de o nouă provocare. Într-un interviu acordat pentru cotidianul „Bugun”, Lucescu a ţinut să infirme aceste zvonuri, susţinând că este încă antrenorul lui Şahtior Doneţk. Desigur, asta nu înseamnă nimic, iar românul ar putea veni în vară la cârma Galatei.

Stancu se operează

Victor Piţurcă nu se va mai putea baza pe Bogdan Stancu în cele două amicale programate pe 31 mai şi 4 iunie, cu Albania, respectiv cu Algeria. Atacantul român de la formaţia Genclerbirligi a aflat că nu va mai putea evolua până la finalul sezonului şi va trebui să se opereze de menisc. Mai mult, „Motanul” ar putea avea nişte complicaţii la genunchi, pentru că ar fi afectat şi ligamentul colateral.

Autor articol: Bogdan Constantinescu