• Țucudean înscrie pentru Charlton

Luchin, aproape de Steaua

Steaua este aproape de a-l aconta pe Srdjan Luchin, fostul fundaş al lui Dinamo. Luchin poate ajunge la Steaua pentru doar 100.000 de euro, jumătate din suma cerută de Botev Plovdiv, datorită faptului că bulgarii caută să scape de fundaş din cauza problemelor financiare cu care se confruntă. Apărătorul de 28 de ani a mai jucat în România și la Poli Timişoara.

Favorit peste Pantilimon

Fostul goalkeeper italian Giovanni Galli a declarat, luni, într-un interviu pentru La Nazione, că portarii echipei AC Fiorentina, Norberto Neto şi Ciprian Tătăruşanu, sunt de aceeaşi valoare, dar a precizat că brazilianul este favoritul său, informează site-ul fiorentina.it. Galli a făcut parte din lotul cu care Italia a câștigat CM din 1982 după o evoluție care a frapat lumea fotbalului.

Buș înscrie iar

Fotbalistul Sergiu Buş a înscris un gol în meciul terminat la egalitate de ŢSKA Sofia, duminică, în deplasare, scor 2-2, cu echipa Slavia Sofia, în etapa a treia a campionatului Bulgariei. Buş, integralist la oaspeţi, a marcat în minutul 9. Atacantul a ajuns la al doilea gol în Bulgaria, după ce reuşise să puncteze şi săptămâna trecută, contra lui Levski (2-0). ȚSKA Sofia este lider în clasamentul bulgar, cu 7 puncte.

Dublă pentru Torje

Fotbalistul echipei Torku Konyaspor, Gabriel Torje, a înscris două goluri în meciul terminat la egalitate, scor 2-2, cu formaţia De Graafschap, în cadrul stagiului de pregătire din Olanda. Torje a marcat în minutele 31 şi 75. Pentru De Graafschap au înscris Lazici ’14 şi Vermeij ’70. Gabriel Torje a fost integralist în această partidă, iar Ciprian Marica nu a jucat absolut niciun minut.

Pintilii impresionează

Pintilii a plecat în această vară de la Steaua şi l-a urmat pe fostul său antrenor, Laurenţiu Reghecampf, în Arabia Saudită, la Al Hilal. Pintilii a reuşit să marcheze un gol superb, cu un şut din voleu din marginea careului, care a prins şi pământul înainte de a se duce spre vinclu. În final, Al Hilal s-a impus cu scorul de 3-1, această victorie dându-i speranţe lui Reghecampf în vederea startului de campionat.

Țucudean înscrie pentru Charlton

Fotbalistul echipei Charlton Athletic, George Ţucudean, a înscris un gol în meciul amical câştigat, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 2-1, în faţa formaţiei Portsmouth. Ţucudean, titular la Charlton, a marcat în minutul 25. Românul a evoluat până în minutul 77, când a fost schimbat cu Piggott. Celălalt gol al învingătorilor a fost înscris de Vetokele ’19, iar Portsmouth a înscris prin Danny Hollands, în minutul 23.

Autor articol: Bogdan Constantinescu