• Tătărușanu, împrumutat?
  • Pușcaș, cinci într-un meci
  • Lucescu arată cu degetul

Grigore, în echipa etapei

Fundaşul formaţiei Toulouse, Dragoş Grigore, a fost inclus în echipa etapei a patra din campionatul Franţei, după ce a avut o evoluţie apreciată în partida cu Evian, scor 1-0, conform site-ului maxifoot.fr. Pe teren tot meciul, Dragoş Grigore a primit un cartonaş galben în minutul 45, iar colegul său Mihai Roman a fost rezervă, nefiind încă la nivelul cerut de francezi.

Bicfalvi a marcat

Mijlocaşul Eric Bicfalvi a marcat un gol în partida pe care echipa sa, Volin Luţk, a câştigat-o, duminică, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-0), în faţa formaţiei Zoria Lugansk, în etapa a V-a a campionatului ucrainean. Bicfalvi, care a jucat tot meciul, a înscris în minutul 6. Celălalt gol al învingătorilor a fost reuşit de Memeşev, în minutul 90+1. Mijlocaşul Florentin Matei a evoluat şi el toate minutele la Volin Luţk.

Radu, căpitan la Lazio

Lazio Roma, cu fundaşul Ştefan Radu titular, a fost învinsă, duminică, în deplasare, cu scorul de 3-1 (1-0), de formaţia AC Milan, în prima etapă a campionatului italian. Radu a fost căpitanul lui Lazio, a jucat tot meciul şi a primit un cartonaş galben în minutul 25. Golurile învingătorilor au fost marcate de Honda ‘7, Muntari ’56 şi Menez ’64 din penalty, în timp ce oaspeţii au înscris prin autogolul lui Alex, în minutul 67.

Tătărușanu, împrumutat?

Plecat de la Steaua la Fiorentina liber de contract, portarul primeşte o veste ciudată înaintea startului campionatului italian. Ciprian Tătăruşanu ar putea părăsi echipa la care a ajuns în această vară. Presa din Florenţa anunţă că Ciprian Tătăruşanu ar putea fi împrumutat la Sassuolo, fosta echipă a lui Marius Alexe. Sassuolo are mare nevoie de un portar, iar Fiorentina urmează să se bazeze pe Neto în campionat.

Pușcaș, cinci într-un meci

Start excelent de sezon pentru atacantul George Puşcaș. Tânărul vârf de 18 ani a marcat la naţionala de tineret a României, contra Italiei, şi a reuşit să înscrie de cinci ori în victoria echipei de tineret a lui Inter, 7-0, cu Virtus Lanciano. În sezonul trecut, Puşcaş a marcat de zece ori în 22 de meciuri pentru echipa Primavera. Puşcaş a fost și de cinci ori rezervă la echipa mare a Interului, în Serie A.

Lucescu arată cu degetul

Tehnicianul echipei Şahtior Doneţk, Mircea Lucescu, a declarat în weekend, după ce a asistat la meciul Petrolul Ploieşti-CFR Cluj, scor 1-2, că arbitrajul lui Sebastian Colţescu a fost incredibil şi centralul „a arătat o obrăznicie incredibilă”. O declarație obișnuită pentru Mircea Lucescu, mai ales când acesta alege să se exprime la adresa arbitrilor, susținând activitatea fiului său.

Autor articol: Bogdan Constantinescu