• A înscris Torje
  • Stancu, marcator
  • Marica, accidentat

Contra, a doua înfrângere

Echipa Getafe, antrenată de Cosmin Contra, a fost învinsă în deplasare, cu 2-0, de FC Sevilla, într-un meci din etapa a III-a a campionatului spaniol, informează Marca. A fost a doua înfrângere a sezonului pentru gruparea antrenată de Contra, după cea din prima etapă, 1-3 cu Celta Vigo. Getafe ocupă locul 14 în Primera Division, cu 3 puncte.

Matei înscrie la Luțk

Mijlocaşul Florentin Matei a marcat un gol în partida pe care echipa sa, Volin Luţk, a câştigat-o pe teren propriu, cu scorul de 3-0, în faţa celor de la Metalurg Zaporoje, în etapa a VI-a a campionatului ucrainean. Matei, care a jucat tot meciul, a înscris ultimul gol al întâlnirii în minutul 69 şi a primit un cartonaş galben în minutul 88.

Chiricheș, criticat aspru

Fundaşul Vlad Chiricheş a fost considerat de site-ul www.caughtoffside.com cel mai slab jucător al echipei Tottenham în meciul disputat în deplasare, 2-2, cu Sunderland, românul primind 4. „El a fost cea mai slabă verigă din linia de fundaşi. Bănuim că Vlad Chiricheş nu se va mai afla de multe ori în primul 11”, spune site-ul citat.

A înscris Torje

Gabriel Torje a deschis scorul în meciul Konyaspor-Balikesirspor, 2-0, partidă contând pentru etapa a doua a campionatului Turciei. Torje a fost trimis pe teren încă din minutul 1 şi a marcat în minutul 29. Este al doilea gol al lui Torje pentru Konyaspor, micuţul mijlocaş trecându-şi numele pe tabela de marcaj şi în prima etapă.

Stancu, marcator

Internaţionalul român Bogdan Stancu (27 ani) a înscris primul gol al confruntării dintre Genclerbirligi şi Bursaspor, din cadrul etapei cu numărul doi din campionatul Turciei. În aceeaşi partidă, mijlocaşul Liviu Antal (25 ani) şi-a făcut debutul. Bogdan Stancu a fost integralist, reuşind să deschidă scorul în minutul 19 al partidei.

Marica, accidentat

Ciprian Marica ar putea pierde şi partida cu Finlanda, care va avea loc pe 14 octombrie. Vârful de 28 de ani a suferit o accidentare la antrenamentul echipei sale, Konyaspor. Marica a plecat la o clinică din Germania, aceeaşi unde s-a operat în ianuarie 2013, în urma unei leziuni la menisc, pentru a vedea care este diagnosticul.

Autor articol: Bogdan Constantinescu